I IN DIT NUMMER UIT HET LANDSCHAP 2 .1 I Door Marten Hemminga Zeeland: eilanden-rijk Het Deltagebied neemt in West-Europa een unieke positie in wat betreft de omvang van het ingepolderde schorgebied. Marten Hemminga beschrijft de ontwikkeling van dit voormalige schorgebied tot het huidige mozaïek van polders met een fijnmazig netwerk van inpolderingsdijken. p. 3 Het jaar van de wijting Het beloofde een prima jaar te worden voor de broedende sterns op de Hoge Platen. De legselgrootte van dwergsterns en grote sterns was veelbelovend. Toch werd het een debacle. Waar bleef de haring? p. 6 De meidoorn: Koningin der Zeeuwse Hagen Onze prachtige meidoorn wordt stiefmoeder lijk behandeld. Peter Fraanje houdt een pleidooi voor eerherstel van de meidoorn, de Koningin der Zeeuwse hagen. p. 10 Weg met de allerlaatste weggetjes op Walcheren p. 13 Aad de Klerk constateert dat drie oude wegelingen op Walcheren zomaar zijn verdwenen. Zit hier een complot achter? Vogels kijken in het Verdronken Land van Saeftinghe p. 14 Door de afgelegen ligging en ontoegankelijk heid is Saeftinghe nog niet zo geliefd onder vogelaars. Toch loont het zeer de moeite eens een tocht naar dit deel van Zeeuws-Vlaanderen te ondernemen. Koert p. 18 Wel eens dieren met elkaar horen praten? Dat doen ze niet alleen met hun mond! In Koert lees je er van alles over. Snel opzoeken maar! Landschap in 't kort p. 20 Agenda p. 22 Foto voorzijde: graszanger. (Yves Baptiste) Zeeland na de WCT Op 4 oktober zijn de Provinciale Staten akkoord gegaan met de komst van de Westerschelde Containerterminal. Met dat besluit is de kans groter geworden dat op termijn de belangrijkste troefkaart die Zeeland heeft, de rustige, nog redelijk onbedorven open ruimte, verloren gaat. Het is mijn stellige overtui ging dat als er een afweging was gemaakt die de Zeeuwse belangen had overstegen, een keuze tégen de komst van de WCT bijna vanzelfsprekend zou zijn geweest. Bekeken vanuit een nationaal perspectief is het nauwelijks denkbaar dat de waardevolle omge vingskwaliteiten van Zeeland op het spel worden gezet voor het aantrekken van containervervoer, terwijl de nabij gelegen Rotterdamse en Antwerpse havens op dat gebied al wereldposities innemen. En dat de WCT dé passende banenmotor is voor Zeeland, lijkt mij ook bepaald aanvechtbaar. Het is teleurstellend dat de sta tenleden niet de tijd hebben genomen om grondig te laten onderzoeken of een economisch vitale toekomst voor Zeeland ook niet gebaseerd zou kunnen worden op zaken als woonkwaliteit, natuurbeleving en recrea tie, en verbrede landbouw. De landschappelijke kwaliteiten van Zeeland zullen dus verder onder druk komen te staan. Gelukkig is er nog wel een lichtpuntje. Het leek er even op dat met de komst van het kabinet-Balkenende het plan voor de instelling van Nationale Landschappen van tafel was verdwenen. De Zeeuwse/ Zuid-Hollandse delta zou één van die Nationale Landschappen worden: een prachtige kans voor kwaliteitsbehoud en kwaliteitsverbetering van het landelijk gebied. Demissionair minister Kamp van VROM heeft echter het signaal afgegeven dat de instelling van Nationale Landschappen nog niet hele maal uit beeld is. Veel zal nu ook afhangen van de opstelling van de Provincies. Het huidige College van Gedeputeerde Staten had zich al uitgesproken vóór de aanwijzing van het grootste deel van Zeeland als Nationaal Landschap. Dat was een opmerkelijke en moedige stap. Het nu met kracht bepleiten van de daadwerkelijke instelling van dat Nationale Landschap, en het formuleren van daaraan gekoppelde doelen voor bescherming en versterking van de ruimtelijke kwaliteit, zou veel kunnen betekenen voor herstel van de balans tussen rood en groen in het Zeeland van na de WCT. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 2