Een tegenwoordige schoropwas in de Westerschelde, op de Platen van Valkenisse. (M.A. Hemminga) de negentiende, begin twintigste eeuw weer verloren, maar een deel van de Calandpolder werd in 1955 door herbedijking teruggewonnen. Ongetwijfeld zouden de vroegere generaties, als ze nu zouden leven, met begerige ogen kijken naar de schor opwas die nu op de Platen van Valkenisse, midden in de Westerschelde, is ontstaan. Potentieel landbouwge bied tenslotte! Bedijkingen elders Bedijking van intergetijdengebied heeft op Nederlands grondgebied niet alleen plaatsgevonden in het deltage bied van Zuidwest-Nederland, maar ook langs de kust van Noord-Holland, Friesland en Groningen. Op die manier zijn in Nederland duizenden vierkante kilome ters aan land gewonnen, nog wat meer dan met droog makerijen (de drooglegging van meren) aan land is toe gevoegd. Ook elders in Europa, in vrijwel alle landen aan de Atlantische en Noordzeekust, zijn in de afgelopen eeu wen op tal van plaatsen schorren bedijkt. Vooral in Engeland zijn op diverse locaties omvangrijke schorin polderingen uitgevoerd, met name langs de vele kleine en grotere riviermondingsgebieden die Engeland telt. Een voorbeeld is het Humber-estuarium, waar de havenstad Huil aan ligt. Sedert de Middeleeuwen heb ben hier inpolderingen plaatsgevonden. Hier ligt ook een poldergebied dat vanuit een ingedijkt eiland als kerngebied is uitgewaaierd, een situatie die zoals eer der gezegd weinig buiten het Deltagebied voorkomt. Een ander voorbeeld is de schorbedijking langs de kust van Norfolk. Hier konden de schorren ontstaan (en ver volgens ingepolderd worden) in de luwte van zand- en grindbanken vlak voor de kust. Aardig is dat hier nog een Zeeuwse ingenieur aan te pas kwam, Cornelis Vermuyden, die rond 1590 op Tholen werd geboren. Hij was een vertegenwoordiger van een heel legertje van Hollandse waterbouwkundigen dat in de zestiende en zeventiende eeuw op vele plaatsen in Europa werd ingezet bij landaanwinningswerken en droogleggingen. Ook in Frankrijk zijn op meerdere plaatsen langs de kust schorren ingepolderd. Omvangrijke bedijkingen hebben met name plaatsgevonden zo'n twintig kilome ter ten noorden van La Rochelle, waar meer dan dertig vierkante kilometer werd ingepolderd tussen 1655 en 1965, en direct zuidwestelijk van de Mont St. Michel, waar tussen 1855 en 1934 zo'n vijfentwintig vierkante kilometer schorgebied werd ingepolderd. Uniek Het grote oppervlak aan aaneengesloten polders teza men met het soms zeer fijnmazige netwerk van inpol- deringsdijken - het resultaat van bijna duizend jaar geleidelijke landaanwinning - geeft het Deltagebied in vergelijking met al die andere ingepolderde schorge- bieden echter een unieke positie. De vele resterende binnendijken vormen daarbij bijzonder belangrijke elementen. Het zijn lijnen in het landschap die kenmer kend zijn voor het Deltagebied en die zowel cultuur historisch als ecologisch van grote betekenis zijn. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Landaanwinningen door schorinpolderingen (groen) en droogmakerijen (rood). (Rien Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 5