9 Normaliter is een menu van grote zandspierlng vol doende om een kuiken groot te brengen, maar onder de huidige omstandigheden begint er nog iets anders mee te spelen. De vaste partners op een broedplaats van de grote sterns zijn de kokmeeuwen. En de kok meeuwen hebben ook een nest kuikens te verzorgen. Iedere dalende grote stern met een vijftien centimeter lange zandspiering, opvallend bungelend in de snavel, wordt besprongen door vijf kokmeeuwen. In het lucht ruim zie je uitputtende achtervolgingen, waarvan de afloop bijna altijd in het voordeel van de meeuwen is. Het is al langer bekend, dat naast het voedingsvoor deel, ook onder druk van de piraterij van de kokmeeu wen, de grote sterns zich zo snel mogelijk toeleggen op het vangen van haring. Haring is bij een gelijk gewicht korter en het lukt het de kokmeeuwen minder goed om de prooi te kapen. Er wordt veel zandspiering gekaapt en naarmate de aan voer van vis afneemt, neemt de effectiviteit van de piraterij toe! Om nog iets van het broedseizoen te red den zal de haring snel binnen het bereik van de grote sterns moeten komen. Het jaar van de wijting In begin juni bereiken ons de eerste berichten, dat de garnalenstand op instorten staat. De garnalenstand beleeft een dieptepunt. Nu beginnen langzaam maar zeker de puzzelstukjes op hun plekje te vallen en wordt het plaatje zichtbaar. Het gaat voor de sterns dit jaar niet meer goed komen. De haring is wel degelijk op tijd voor de kust verschenen en gewoon op tijd het estuari um binnengezwommen. En waarom ook niet: er was immers niets abnormaals met de watertemperatuur en elders langs de kust was de haring wel te vinden. De zoektochten van de grote sterns en visdiefjes waren al voor hun komst naar Zeeland tot mislukken gedoemd. Het is een jaar van de wijting. De wijting beleeft weer eens een topseizoen. En als er één jager onder de roof vissen is, dan is dat de wijting wel. De immense scholen jagende jonge wijting richten zich volledig op de gar nalen. Vervolgens gaan deze snelle zwemmers massaal Dwergstern met haring. (Chiel Jacobusse) Jonge grote stern. (Chiel Jacobusse) over op de scholen kleinere vis. Iedere school jonge vis die het estuarium wil binnenzwemmen, wordt aange vallen en massaal opgevreten. Het feestmaal is pas voorbij als de laatste visscholen zijn aangekomen. Alleen de oudere en snellere zwemmers weten weg te komen en voor de sterns blijft er nog maar weinig te halen. Te weinig om een broedsel groot te brengen. Kleine Stampersplaatje En de grote sterns van het Kleine Stampersplaatje? De broedkolonie op de Kleine Stampersplaat is recentelijk ontstaan; ze heeft zich dit jaar afgesplitst van de traditi onele kolonie op de Hompelvoet vanwege de onrust door de daar aanwezige rovers. De grote sterns hebben zich op het Stampersplaatje gevestigd bij tientallen kop pels kokmeeuwen, want dat biedt enige veiligheid tegen de aanvallen van de zilvermeeuwen. Elders, op de hoofd kolonies van de sterns, huizen naast, tussen en rond de nestelende sterns vele honderden efficiënt piratende kokmeeuwen. Op het Stampersplaatje was het aantal kokmeeuwen in verhouding echter verwaarloosbaar, net als het effect van hun piraterij. De meeste vis kwam hier dus gewoon in de sternmagen terecht. Ondanks de weers omstandigheden en de gebrekkige voedselbeschikbaar- heid bleef de conditie van de sterns hier goed! Ze groei den in snel tempo op en vlogen op tijd uit. Piepklein Rond half augustus begint de wijting eindelijk af te nemen. Maar dan is het voor de sterns te laat. De meeste sterns zijn dan al op weg naar de Straat van Gibraltar of ze zijn zelfs al verder. Van de gelegde 1.4 ei per paar van de grote stern is op de Hoge Platen uitein delijk 0.03 jonge stern uitgevlogen en bij de visdief is dat zelfs nog minder: 0.02 jong per paar! Een sternsei zoen om maar snel te vergeten. Of krijgt dit muisje nog een staartje? Want volgend jaar zou de piepkleine zandspiering en haring van nu groot genoeg moeten zijn om de teruggekeerde grote sterns in april opnieuw in conditie voor het broedseizoen te brengen. Drs. R. Beijersbergen is hoofd van het district Zuid van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2002 | | pagina 9