Schotse Hooglanders op de Slikken van de Heen. (Chiel Jacobusse) Het aantal is zo gekozen dat niet alle jonge boompjes opgegeten worden. Bovendien zijn er volop reeën aan wezig die ook tuk zijn op het afknabbelen van jonge boompjes. De Hooglanders houden ook de kreken open: ze steken ze over en eten graag planten die in de kreken groeien. Bovendien zoeken ze 's zomers in de kreken verkoeling. Er is gekozen voor Hooglanders omdat het behalve winterharde ook rustige dieren zijn. Ze zijn in principe niet gevaarlijk, maar houden van een beetje afstand. Bij een ontmoeting met een Hooglander is het van belang die afstand te respecteren. Door middel van begrazing willen we de ontwikkeling van duinriet, adelaarsvaren en bos sturen. De dichte mat van duinriet houdt kieming van boomza den en vestiging van andere planten tegen. Helaas staat duinriet nauwelijks op het menu van de Hooglanders. Het aanpakken hiervan zou het meest voor de hand liggen door middel van inzet van paarden; zij eten het namelijk wel in enige mate. Hoewel de adelaarsvaren een aanvulling is en een fraaie aanblik geeft, lijkt het aandeel ervan toe te nemen. Aangezien eronder niets groeit, willen we de toename van adelaarsvaren onder controle te houden. Een directe ingreep als branden heeft veel nadelen. Paarden daaren tegen vertrappen op een natuurlijke wijze de varens en de wortels. Speciaal ten behoeve van het bestrijden van adelaarsvaren zouden in theorie wilde zwijnen ingezet kunnen worden, die eten de ondergrondse wortels en knollen op. Het is echter lastig zwijnen binnen dit onoverzichtelijke terrein te houden: hiervoor is eigenlijk schrikdraad nodig, wat onevenredig hoge investeringen in aanleg en onderhoud met zich meebrengt. Schotse Hooglanders op de Slikken van de Heen. (Chiel Jacobusse) Bedreiging Een bedreiging die afgelopen najaar overduidelijk geworden is, komt uit het Krammer Volkerak en het Brabantse achterland: door de slechte waterkwaliteit is er de verwachting dat blauwalgen in de toekomst in versterkte mate gaan voorkomen. De zuurstofloze toe stand die de blauwalgen veroorzaken, zal bovendien de kans op het ontstaan van botulisme vergroten. Behalve de slachting die afgelopen jaar onder de watervogels heeft plaatsgevonden, gaat er van de gifti ge stoffen uit de blauwalgen ook een reële bedreiging uit naar het vee. Er zijn geen drinkwatervoorzieningen voor het vee aanwezig in dit waterrijke gebied, omdat dit zinloos is. Water en land gaan continu in elkaar over, uitrasteren is onmogelijk vanwege de enorme randlengten en is bovendien dodelijk voor de watervo gels. De grazers hebben daarom vrije toegang tot het open water van het Krammer Volkerak. De waterkwa liteit zal daarom onherroepelijk moeten verbeteren. Ir. H. P. Simons is districtshoofd Noord bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. .-*~-

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 10