wfmwrrR y J A mJ Voorjaarstrek bij telpost Breskens LA&SCKA?i( Door Sander Lilipaly en Eric Marteijn De telpost Breskens is gelegen aan de zuidkust van de Westerscheldemonding, anderhalve kilometer ten westen van de veerhaven van Breskens. Werd er voorheen geteld nabij de vuurtoren of gewoon onbeschut vanaf de dijk, sinds 1991 worden de waarnemingen vanaf een speciaal ontworpen houten tel post verricht. De telpost blijkt een voor Nederland ongeëvenaarde locatie te zijn. Denderende Dinsdag en Zinderende Zaterdag spreken boekdelen. Gestuwde trek Veel vogels volgen in het voorjaar de kust, die tussen Noordwest-Frankrijk en Breskens globaal zuidwest noordoost loopt. Dit veroorzaakt bij sommige weersom standigheden gestuwde trek. Bij aanhoudende oosten wind worden nog meer (land)vogels naar die kustlijn gedreven. Bij Breskens buigt de kust naar het oosten en hebben de vogels de keuze de Westerscheldemonding over te steken naar Walcheren of de kust te volgen en later de oversteek te maken. Gestuwde trek komt daar om ook nog voor langs de Westerschelde ten oosten van Breskens, maar is verder noordelijk in de Delta nauwe lijks meer merkbaar. De ervaring heeft geleerd dat nabij de huidige telpost Breskens verreweg de meeste stuwing optreedt. Een blik op de kaart leert dat voor de over steek over de Westerschelde Breskens inderdaad de meest uitnodigende plek voor vogels moet zijn. 1 Purperreiger. (Peter Meininger De Schelde oversteken in je eentje is een riskante aange legenheid, maar eenmaal met z'n allen is het blijkbaar beter te doen. En daarbij gaat het niet alleen om landvo gels, maar passeren er ook grote aantallen watervogels (onder andere steltlopers); vooral over zee, maar ook over het binnenland. De voorjaarstrek vindt plaats vanaf januari en duurt tot in juni. Het hoogtepunt zowel in aantallen als in soorten rijkdom valt in april en mei. Tot nu toe werden meer dan 260 vogelsoorten waargenomen vanaf de telpost. Het dagrecord bedraagt 143 soorten (10 mei 2001), waarmee de telpost een ongeëvenaarde Nederlandse locatie is. Hoe het begon... J.C. Wedts de Swart beschreef ruim dertig jaar geleden voor het eerst de gestuwde trek van vogels bij Breskens. Pas vanaf 1980 heeft de voorjaarstrek er de aandacht gekregen die het verdient. Aanvankelijk vooral door enkele Zeeuws-Vlaamse pioniers die op de dijk nabij de vuurtoren zaten, maar vanaf 1984 ook door Walcherse vogelaars, die steeds vaker de oversteek per veerboot maakten. Het aantal getelde uren nam toe en er werd steeds eer- én later in het seizoen geteld. Met de toenemende Zwartkopmeeuw. (Alex Wieland) der

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 14