5jC Telpost Breskens. kennis van vogelgeluiden en de verbeterde optiek wer den steeds meer vogels gedetermineerd. Dit leverde naast opmerkelijk grote aantallen regelmatig ook schaarse en zeldzame soorten op. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Breskens tegenwoordig in toenemen de mate bezocht wordt door vogelaars uit geheel Nederland, België en zelfs Frankrijk en Groot-Brittannië. Hoe het hoort... Wanneer op topdagen vaak meer dan honderd voge laars aanwezig zijn, is het registreren en determineren van de soorten alleen mogelijk als de gasten zich aan een aantal regels en afspraken houden. Bij de regels is te denken aan: stilte is noodzakelijk, ga niet voor elkaar staan, neem ook een schrijfbeurt voor je rekening, luid en duidelijk zeggen wat je ziet. Afspraken die ook tellen voor de toekomst op deze plek mogelijk maken luiden: laat de weg vrij voor passerende fietsers, voetgangers etc., houd de telpost en omgeving schoon, parkeer fiet sen in de speciale fietsenrekken. Als iedereen zich aan de afspraken houdt, is het ook op topdagen aangenaam verpozen op de telpost. Voor sommige oud-tellers is er dan wel de nostalgie naar de traditionele intieme en gezellige sfeer van de beginjaren. De sterke verhalen Natuurlijk vliegen er niet elke dag zeldzaamheden en ook niet elke dag grote aantallen. Wie zich echter even verdiept in het uiterst lezenswaardige en fraai uitgevoer de boekwerkje over de telpost, kan snel "plannen" wanneer de kans het grootst is om zijn of haar lieve lingssoorten te zien passeren. Het boekje geeft een over zicht van de fenologie van alle soorten, alle jaartotalen, specifieke doortrekpatronen van karakteristieke soorten, de dagrecords en de topdagen. Wees gewaarschuwd, want wie eenmaal gelezen heeft over 'Denderende Dinsdag' (3 mei 1994, de beste roofvogeldag ooit met: 1 zwarte wouw, 1 rode wouw, 126 bruine kiekendieven, 4 blauwe kiekendieven, 5 grauwe kiekendieven, 29 sper wers, 4 buizerds, 86 torenvalken, 2 roodpootvalken, 6 smellekens, 22 boomvalken, 1 slechtvalk, en verder nog 1 kleine zilverreiger, 4 purperreigers, 1317 kemphanen, 11 zwartkopmeeuwen, 1 lachstern, 3117 gierzwaluwen, 3800 boerenzwaluwen, 1 roodstuitzwaluw, 1 duinpieper, 1 buidelmees, 7 Europese kanaries, 4 ortolanen) of 'Zinderende Zaterdag' 9 mei 1998 met vorkstaartple- vier, bijeneter, roze spreeuw,...) is niet meer te houden! En wie op 9 maart 1993 bijna 500 grote lijsters zag langstrekken of op 27 april 1991 bijna 33.000 graspiepers zag voorbijkomen, weet dat ook het registreren van grote aantallen 'gewone' soorten een andere verslaving van de telpost is. De telpost grossiert daarnaast ook in allerlei dwaal gasten. Bijvoorbeeld de roodstuitzwaluw, waarvan meer dan tweederde van alle Nederlandse gevallen onze zee dijk passeerde; de teller staat nu op 25. Voorts zijn soor ten als vale gier, schreeuwarend, terekruiter, goudlijster Vogelaars op de telpost. (Peter Meininger)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 15