Boerderijen werden ook vaak verplaatst, zodat een gunstige ligging ten opzichte van de bijbehorende per celen werd verkregen. Er zijn vooral veel boerderijen uit de dorpen verplaatst naar het platteland. In sommige gedeelten van de eilanden (zoals Duiveland) nam de boerderijdichtheid op het platteland daardoor toe. Het aantal kavels werd teruggebracht van 48.870 naar 18.370. De kavels zijn daarbij flink vergroot, hebben een rationelere vorm gekregen, zijn geëgaliseerd en bovendien beter ontwaterd (er is 24.000 kilometer drainagebuis aangelegd: de halve omtrek van de aarde!). Het aantal hectares grasland is daardoor overal afgeno men ten gunste van bouwland. Het wegenstelsel werd volledig vernieuwd. Er zijn in kilometers gerekend minder wegen, ze zijn veel rechter en breder en hebben geen enkel verband meer met het traditionele bochtige verloop van vroeger, toen ze over kreekruggen liepen. Ook zijn er nogal wat binnendijken geslecht (vooral rondom het Dijkwater op Schouwen-Duiveland), het geen een enorme landschappelijke impact heeft gehad. Vervolgens moesten zelfs diverse vliedbergen het ont gelden. Last but not least werd in de rationele jaren vijftig bepaald dat verschillende kleine dorpjes en gehuchten niet meer mochten worden herbouwd. De gedachte was dat een concentratie van de bevolking in grotere dorpen beter was voor een harmonische ontwikkeling van het maatschappelijk leven. Dat daarbij de regie soms wel heel strak was, mag blijken uit het door Kees Slager vermelde feit dat de slachtoffers van Capelle zelfs niet mochten worden begraven op het kerkhof van dit bijna verdwenen dorp. Toch heeft men ook oog gehad voor enige landschap pelijke aankleding. De kreekrestanten van de Schelphoek, bij Ouwerkerk en Den Inkel, zijn omzoomd met bos (ook vanwege de geringe vruchtbaarheid van de grote hoeveelheden afgezet spoelzand), veel nieu we boerderijen zijn voorzien van erfbeplanting en ook wegen zijn voorzien van beplanting. De visuele effec ten van de herverkaveling zijn op die manier verzacht. Evaluatie In een beoordeling van de landschappelijke resultaten van de herverkaveling moet worden bedacht dat het oude landschap door de ramp vrijwel vernietigd was, dat haast geboden was, dat de landbouw door de mechanisatie zich met de eisen van de moderne tijd zag geconfronteerd én dat in de jaren vijftig het agra risch belang bij een herverkaveling als vanzelfsprekend voorop stond. Desondanks kan worden gesteld dat men wel erg weinig oog heeft gehad voor de nog resteren de cultuurhistorische waarden in het landschap. Het slechten van binnendijken was niet perse nodig geweest. Ook het opruimen van vliedbergen niet. Het bewust niet herbouwen van sommige bijna verwoeste dorpen en gehuchten of nog erger, het helpen met het verval (zoals in Eikerzee, waar men het historische zaal kerkje afbrak), was niet noodzakelijk en voor de overle venden uit zo'n gemeenschap pijnlijk. Concluderend kan worden gesteld dat het huidige land schap niet is te vergelijken met dat van voor de ramp. Natuurlijk had zonder de ramp het landschap er tegen woordig ook niet meer uitgezien als vroeger: reeds voor 1953 liepen er voor diverse polders aanvragen voor een ruilverkaveling. Maar zeker is dat zonder ramp de her verkaveling geleidelijker zou zijn uitgevoerd en er daardoor meer van het cultuurhistorisch erfgoed bewaard was gebleven. Dat bewijzen de latere herver kavelingen in bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland of in de Yerseke Moer, waar delen van het oude landschap als reservaatsgebieden zijn bewaard. Wie echter het enorme leed van mensen, de ontreddering van de samenleving in de getroffen gebieden, de totale ver woesting van het landschap door de ramp, de opvattin gen van de jaren vijftig en de zware taak waarvoor men zich zag gesteld in gedachten houdt, oordeelt mild. Drs. J. Karkdijk is geograaf en eindredacteur van Zeeuws Landschap. kaart 2: Hetzelfde gedeelte van Schouwen, maar nu in 1970, schaal 1:50.000. (Zeeuws Archief, Aanwinsten kaar ten, 1941-1999, 1983.80-2) ipchai-en '(Gpii. Midden^ oordwëile w> ckurshof; SeE.0fosker.lee Werk haven Slol/)n<)g ^Proiïmielsl (Gemaal)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 5