De steenhoop als herinneringspunt. Vilvoordse steen van de dijk van voor de ramp. (Andre Knuist) Sporen Op weg naar Stavenisse, direct bij het gedenkteken ('de vis'), is sinds kort een vloedmerk te zien. In deze buurt is een aantal lichamen geborgen. Als men in het dorp aankomt, is er weinig te zien dat aan de rampnacht herinnert. Het plein voor de kerk lijkt er altijd al te zijn geweest. Toch was het plein voor de ramp bebouwd met een fors aantal kleine woningen die tijdens de stormvloed vrijwel volledig verwoest zijn. De tegenwoordige woningen aan het plein zijn van na de ramp. De Noorse houten woningen aan het begin van de Kerkstraat zijn wel een directe herinnering aan de ramp. Ze zullen in de toekomst steeds minder opval len naarmate er meer worden 'ingepakt' in steen. De adoptie-gemeente Alkmaar schonk het hertenkamp van Stavenisse. In het volgende gedeelte wordt verder ingegaan op de Kerkstraat als spoor van de ramp binnen de bebouwde kom en buiten de bebouwde kom worden sporen genoemd die verband houden met dijkherstel en de herverkaveling. Vergelijking van foto's maakt duidelijk dat de situatie in de Kerkstraat (kaart 1, B) volstrekt gewijzigd is. De westkant van deze straat ving de grote 'klap' van het water op. Op de luchtfoto is links (de westkant) te zien dat de kleine woningen daar compleet weggevaagd zijn. Rechts op de luchtfoto (de oostkant) zijn tal van woningen verwoest, maar een deel staat, zij het zwaar gehavend, nog overeind. Nog altijd is de westkant van de Kerkstraat vrijwel onbebouwd. De nieuwbouw van Stavenisse na de ramp vond aanvankelijk plaats achter de Kerkstraat aan de oostkant. Voor het onbebouwd blijven van de westkant is geen speciale reden te noe men. Waarschijnlijk heeft het vooral te maken met pla nologische argumenten. De oostkant van de huidige Kerkstraat wordt gekenmerkt door nieuwbouw. Nieuwbouw en gaten in de eens zo strakke, eenvormi ge huizenrij (zie de foto van de oorspronkelijke Kerkstraat) maken verdere toelichting overbodig. Evenals in de rest van het rampgebied bleek bij het dijkherstel klei schaars te zijn. Mede daarom werd een behoorlijk deel van het schor, volgens sommigen meer dan de helft, (eind van de Kerkstraat, kaart 1, C) afge graven om met dit zavelige materiaal de dijk van de Nieuwe-Annex-Stavenissepolder af te werken. Kaart 1 laat alleen het restant van het schor zien. Dat deze grond te zavelig was, bleek eind december 1954 toen als gevolg van een flinke storm de afdeklaag gedeelte lijk wegspoelde en de dijk opnieuw hersteld moest worden. In het kader van de herverkaveling na de Ramp is het fraaie kruispatroon in de Stavenissepolder (kaart 1, D) verbroken door de aanleg van twee wegen haaks op de Groene Weg terwijl de oorspronkelijke weg is vervallen. Door egalisatie en later bebouwing is interessant micro reliëf verdwenen, onder andere rond een zijkreekje (kaart 1, E) van de vroegere 'Kamer'. Naar huidige en puur landschappelijke maatstaven gerekend is het afgraven van de Oude Dijk (kaart 1, F) jammer. Zeker wanneer bedacht wordt dat deze grond ook gebruikt is om een 'laagte' te dempen die niets minder dan een kreekrest was. Zoals vaker in Zeeland werd dit ook hier de weel ('Groote Weel') genoemd (kaart 1, G). Over deze zijtak van de vroegere kreek 'de Hals' ligt nu deels een oprit tegen de dijk. Vooral in dit gedeelte, inmiddels grondgebied van Sint-Maartensdijk, is de rati onalisatie van het landschap aanzienlijk doorgezet. Na 50 jaar... De inwoners van Stavenisse zullen ieder voor zich beel den van herinnering hebben. Een markant punt van herinnering bevindt zich op het plein voor de kerk, een steenhoop. Vilvoordse steen van de dijk van voor de ramp. Drs. A. Knuist Is geograaf en werkzaam in het onder wijs als aardrijkskundeleraar. Kaart 1: Situatie rondom Stavenisse op 1 februari 1953. (Andre Knuist, Nanda van den Berg)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 7