Luchtfoto van de Slikken van de Heen, met Beukeienberg bovenin. Beukeienberg is verdroogd slik, vandaar dat de geulen ook met gras begroeid zijn. Ook wordt Beukeienberg intensief begraasd, daarom ontbreken struiken. van tijd tot tijd bijgesteld moet worden om uiteindelijk de doelen te verwezenlijken. Beukeienberg De grote vlakte aan de noordwestzijde van de Slikken van de Heen wordt Beukeienberg genoemd en bestaat uit een laag gedeelte, de voormalige slikken, en een hoger deel dat doorsneden is door oude kreken. Vóór de afsluiting was dit schor. Przewalski's hebben het gebied ontdaan hebben van vlier- en wilgenopslag. Er is ook voor andere grazers gekozen. Dit zestig hectare grote gebied wordt nu seizoensmatig door paarden en runderen begraasd, met als doel de vegetatie kort te houden. In de winter fungeert dit terreindeel als gan- zenopvanggebied, wat als voorwaarde met zich mee brengt dat de vegetatie tamelijk kort, liefst met frisse uitlopertjes, de winter in moet. Iedere winter foerage- ren er honderden brandganzen, vergezeld door rot- en grauwe ganzen. Begrazing met runderen en paarden levert hier ook botanische waarden op, getuige het voorkomen van parnassia, herfstbitterling en moeras- wespenorchis. Speciale aandacht is er voor de rasters op Beukeienberg: er dient voor de grazers een deugdelijke en onderhoudsvrije omrastering te zijn, terwijl er met het oog op de (water)vogels een minimum aan rasters aanwezig zou moeten zijn. De laatste jaren lijkt het jacobskruiskruid toe te nemen: een composiet die giftig is voor runderen, schapen en paarden. Gelukkig eten de dieren dit niet, mits er voldoende ander voedsel beschikbaar is. Slikken van de Heen-West De tweehonderd hectare grote Slikken van de Heen- West is een voormalig schorgebied met kleiige vlaktes, zandige kreekruggen en vele diepe kreken. De Stichting heeft hier een parkachtig halfopen landschap voor ogen, waar loofhoutbosschages omringd door struwelen afge wisseld worden met open stukken duinriet, delen met soms manshoge adelaarsvaren en kreken met open water. Om te voorkomen dat het hele gebied dicht zou groeien, lopen er zomer en winter Schotse Hooglanders. Slikken van de Heen met op de voorgrond moerasandijvie. (Ron Brouwer)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 9