Zandbijen in Zeeland Door Chiel Jacobusse /Als je het over bijen hebt, denken de meeste mensen aan de bekende honingbij. Deze in georganiseer de staten levende bij wordt al duizenden jaren door mensen gehouden om honing te winnen. Dat er in Nederland honderden verschillende soorten andere bijen leven, is bij veel mensen niet bekend. Toch zijn ze in iedere achtertuin te vinden. De grootste familie is die van de zandbijen, waarvan in Nederland zo'n vijfenzeventig soorten voorkomen. Ruim de helft daarvan komt ook voor in Zeeland. De zoekkaart geeft een indruk van het uiterlijk van zand bijen. Afgebeeld zijn die soorten die redelijk te herken nen zijn. Maar veel soorten lijken zo op elkaar dat alleen microscopisch onderzoek uitsluitsel kan geven. Specialisten Als er van een en dezelfde familie zoveel verschillende soorten door elkaar leven, is er altijd sprake van specia lisatie. Anders zou er immers een moordende concur rentie tussen de soorten ontstaan. Welnu, zandbijen zijn in verschillende opzichten uitgesproken specialisten. Om te beginnen zijn er grote verschillen in voedselkeus. Voor hun eigen energiehuishouding laven de bijen zich aan nectar van allerlei bloemen, maar de nestcellen voor het nageslacht worden bevoorraad met een mengsel van stuifmeel (pollen) en nectar. Dat is het voedsel waarmee de larven opgroeien nadat ze uit het ei komen. Sommige zandbijen bezoeken een groot aantal verschillende planten om pollen te verzamelen, maar veel soorten zijn gespecialiseerd op één bepaalde plantensoort of geslacht. De beste vliegplant is wel de wilg, waar we op de bloeiende katjes in het voorjaar een heel scala aan soorten kunnen aantreffen. De donkere wilgenzandbij, de zwartrosse zandbij, de vroege zandbij en de grijze zandbij zijn allemaal wilgenspecialisten, die in het vroe ge voorjaar beginnen te vliegen. Aparte aandacht verdient de heggenrankbij, die net als zijn voedselplant de heggenrank in Zeeland twee bol werken heeft. De soort is enerzijds vaak te vinden in de duinen, terwijl daarnaast met struweel begroeide dij ken erg in trek zijn. De heggenrankbij is overal te vin den waar de voedselplant te vinden is. Tenminste als het gaat om mannelijke exemplaren van deze tweehui- zige plant; het is immers te doen om het stuifmeel! Soms wordt succes geboekt met gericht zoeken op grote groeiplaatsen van de voedselplant van een gespe cialiseerde zandbij. Op deze manier werd vorig jaar in Zeeland voor het eerst de zeldzame knautiabij opge spoord. De knautiabij zoekt alleen stuifmeel op de knautia of beemdkroon en dat is in Nederland een tamelijk zeldzame plant. Het is een zogenaamde stroomdalsoort, die met name te vinden is in de dalen langs de grote rivieren. De knautiabij is al jarenlang niet buiten de Maas-uiterwaarden van Zuid-Limburg T gevonden. Toch komt knautia in enkele Zeeuwse regio's tamelijk talrijk voor als dijkplant. Dat is het geval in de omgeving van Dreischor op Schouwen en in de oostelijke helft van Zeeuws-Vlaanderen. Alle grote groeiplaatsen van knautia zijn de afgelopen jaren intensief onderzocht op het voorkomen van het gespe cialiseerde bijtje. En zowaar hadden we in 2003 drie keer succes. Lucien Calle vond bij Terneuzen een kleine populatie van dit schitterende bijtje. Een wel zeer ver meldenswaardige vondst! Zelfs een doorgewinterde specialist als de knautiabij gaat zijn boekje wel eens te buiten. Een enkele keer wordt de soort wel eens voedselzoekend op knoop- kruid gezien. Maar dat blijft een uitzondering: waar geen knautia groeit, kan de knautiabij niet overleven. Niet altijd liggen de zaken zo simpel. Heel intrigerend is dat sommige bijen alleen onder bepaalde omstandig heden voorkeur voor een bepaalde voedselplant aan de dag leggen. Zo wordt aan het einde van het vliegsei- zoen de in Zeeland veel voorkomende goudpootzand- bij dikwijls gezien op fluitenkruid, wat temeer opvalt omdat het dier vroeger in het jaar geen enkele interes se toont voor fluitenkruid. Voer voor ecologen! Voorkomen en verspreiding Zandbijen kunnen zich behalve op een bepaalde voed selplant ook specialiseren op een bepaald biotoop. Zo is er naast een typische weilandbewoner als de grasbij een uitgesproken liefhebber van parklandschap als de meidoornzandbij. En daarmee is nog slechts een eerste

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 11