Extra acties mogelijk dankzij de NPL Door Ron Brouwer I NATIONALE I De Nationale Postcodeloterij maakt het voor Stichting Het Zeeuwse Landschap mogelijk tal van extra projecten uit te voeren. De ondersteuning van de Nationale Postcodeloterij bestaat voornamelijk uit het [p(0) geven van financiële middelen. Hoe belangrijk deze ondersteuning is, wordt hier in een kort overzicht ILOTERI Jl van een aantal belangrijke projecten toegelicht. Koude en Kaarspolder pachtvrij Moderne agrarische bedrijfsvoering heeft vaak een ave rechts effect op de ontwikkeling van verscheidenheid aan planten en dieren in een reservaat. Het vrijkopen van de pachtrechten via een schadeloosstelling van de desbetreffende agrariër kan hiervoor een oplossing bie den. Dit alternatief doet namelijk recht aan alle betrok ken partijen. Inmiddels is de Koude en Kaarspolder bij Yerseke nu pachtvrij en kunnen natuurlijke functies ver der ontwikkeld worden. Onderzoek kolgans in de Yerseke Moer Een langgekoesterde wens gaat in vervulling: het grond waterpeil in de Yerseke Moer gaat omhoog. De zeldza me natuurwaarden, gebaseerd op een nat en zilt milieu, zullen beter gewaarborgd kunnen worden. We zijn op dit moment bezig de reacties van de pleiste rende kolganzen op het veranderende beheer te toet sen. Dagelijks, in weer en wind, worden er door mede werkers ganzenkeutels geteld en de resultaten vastge legd in een professionele rapportage. Aanpassing hollestelle Zwin Hollestellen waren vroeger in de buitendijkse schorren noodzakelijk om regenwater op te vangen. Ze bestonden uit een ringvormig dijkje met in het midden een put. Het zoete water, in een verder zoute omgeving, voorzag mens en vee van drinkwater. Tegenwoordig zijn het zeld zame cultuurobjecten en minibiotoopjes voor zoetwater organismen zoals libellen. Vaak zijn ze ernstig verwaar loosd, zoals in het Zwin, en dienen ze hersteld te worden. Akkerkruidenproject Heel wat van onze karakteristieke akkerkruidenflora in Zeeland is verdwenen of staat op het punt om te ver dwijnen. Via het geven van voorlichting, het instellen van een genenbank voor zaadreserve en het stichten van akkerkruidenreservaatjes wordt gepoogd de achteruit gang om te buigen naar vooruitgang. Daartoe is ook een akkerkruidengidsje samengesteld en uitgegeven. Project Insect Verschillende groepen ongewervelden zoals bijen, graaf- wespen, vlinders en zweefvliegen zijn uitstekende graad meters voor de kwaliteit van de natuur. Stichting Het Zeeuwse Landschap stimuleert onderzoek en doet ook zelf insectenonderzoek. Doel daarvan is de kennis over insecten te vergroten en toe te passen in de terreinen. Opstart scholenwerk Eendenkooi Kennismaken met streekeigen natuur en cultuur wordt toegepast in het ontvangstcentrum van de eendenkooi in de Anna Jacobapolder. Lesbrieven en inrichting van het sfeervolle gebouwtje staan geheel in het teken daarvan. Zie ook de achterzijde van dit tijdschrift. Helofytenfilter Eendenkooi Verantwoord omgaan met het zelfgeproduceerde afval water op de Eendenkooi in de Anna Jacobapolder is nu mogelijk gemaakt door de aanleg van een helofytenfil ter. Het water wordt op een volkomen natuurlijke manier gezuiverd en teruggegeven aan de natuur. Onderzoek Vlietepolder De Vlietepolder is een inlaag in Noord-Beveland. Het is een van de weinige plekken in Zeeland waar zich veen ontwikkelt. De ontwikkeling van het veenpakket met karakteristieke planten zoals moerasvaren wordt onder andere belemmerd door overmatige wilgengroei. Ook andere factoren zorgen voor een stagnatie in de veen- ontwikkeling. Onderzoek is ingesteld om het beheer naar een meer positief resultaat te kunnen ombuigen. Herinrichting bezoekerscentrum Saeftinghe Het bezoekerscentrum te Saeftinghe was aan een nieu we inrichting toe. Jaarlijks komen er in het centrum meer dan 20.000 bezoekers die kennis maken met het grootste brakwaterecosysteem van Europa. De herinrich ting heeft inmiddels plaatsgevonden. Gis-Wis systeem Gis-Wis staat voor een geavanceerd computerprogramma. Het verwerkt terreingegevens van uiteenlopende aard, zoals topografie, kadaster, vegetatie en andere inventarisa ties in het terrein. Deze programmatuur is nodig ter onder steuning van een modern en optimaal natuurbeheer. Onze medewerkers beschikken inmiddels over het systeem. Dhr. ft. Brouwer is medewerker externe betrekkingen bij Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 17