Landschap in 't kort Verzending tijdschrift december 2002 De verzending van het decembernummer is helaas niet vlekkeloos verlopen. Na het vervoer van het printwerk van de drukker naar het verzendhuis bleek een deel van de adreslabels spoorloos. Het grootste gedeelte van de ontbrekende adreslabels hebben wij kunnen achterhalen, zodat een aantal tijd schriften medio januari alsnog is verstuurd. Het andere deel hebben wij helaas niet kunnen traceren. Dit betekent dat een aantal donateurs het vierde tijd schrift van 2002 niet heeft ontvangen, dus ook niet de brief met donateurspas en acceptgirokaart. Wij bieden diegenen die geen decembernummer 2002 hebben ontvangen onze verontschuldiging aan en ver zoeken hun contact met ons op te nemen. Dan zullen wij alles alsnog opsturen. Telefoon: 0113-569110 E-mail: info@hetzeeuwselandschap.nl Post: Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand. In memoriam Jo van Kasteel In december 2002 overleed Jo van Kasteel, oud-eindre dacteur van Zeeuws Landschap. Vanaf het allereerste nummer van ons blad was Van Kasteel eindredacteur. Tot in de zomer van 1992, Van Kasteel was toen 79 jaar, bleef hij actief voor ons tijdschrift. Van Kasteel werd door ons erg gewaardeerd om zijn nauwkeurigheid. Hij verzette voor ieder nummer bergen werk door - hand matig - alle kopij te corrigeren. Behalve als eindredacteur heeft Van Kasteel erg veel werk verzet als actief lid van de Natuurwetenschappe lijke Adviescommissie. Tal van beheersplannen en ande re stukken werden door hem gecontroleerd en gecorri geerd. Daarnaast leverde Van Kasteel een deskundige inhoudelijke bijdrage op het gebied van de wilde flora en vegetatie. Als gedreven florist had hij een grote ken nis van de inheemse flora in heden en verleden. We denken met dankbaarheid terug aan het vele werk dat hij heeft verricht, maar ook aan zijn vriendschap op het persoonlijke vlak. Ook vanaf deze plaats willen we zijn vrouw en kinderen graag sterkte toewensen. Chiel Jacobusse Inrichtingsplan Willem-Leopoldpolder In januari is begonnen met de inrichting van de Willem- Leopoldpolder als natuurgebied. De grondwerken zijn aanstaande zomer klaar. De Willem-Leopoldpolder, sinds kort eigendom van Het Zeeuwse Landschap, is een pol- dertje van circa vijftig hectare, gelegen tussen Retranchement en het natuurgebied Het Zwin. In 1873 werd de internationale Willem-Leopoldpolder bedijkt. Dat was tevens de laatste afdamming van wat eens de machtige zeearm Het Zwin was. Tot 1873 was het Nederlandse deel van de polder een schorgebied, waardoor vertakkingen van de Zwingeul slingerden. Op luchtfoto's is in de ondergrond de structuur van schor kreken nog goed herkenbaar. Dit oude krekenpatroon wordt deels weer hersteld aan de hand van het huidige inrichtingsplan. Behalve lage en drassige gedeelten in de vorm van kreken, zullen er verspreid in het gebied veedrinkputten aangelegd worden. Uiteindelijk zal zo het gehele gebied, met vele overgangsmilieus tussen water en land, zavel en zand, een optimaal leefgebied voor boomkikkers gaan vormen. De kleine deelpopulaties van de boomkikker in West- Zeeuws-Vlaanderen zijn te klein voor een duurzaam voortbestaan. Nieuw leefgebied, dat bovendien een ver binding zal vormen tussen de populatie in de Kievittepolder, bij Het Zwin, en die op de Wallen van Retranchement, is dan ook hard nodig. Behalve open water en moerassige grasland hebben boomkikkers ook struweel nodig. Dat zal dan ook op verschillende plaat sen in het nieuwe natuurgebied aangeplant worden. Aan de zuidwestkant van het gebied worden lage duin- tjes aangelegd, zo was de situatie ook vlak voor de inpoldering: een schorgebied met plaatselijk lage duin- tjes, gelegen tegen de kustduinen van Het Zwin. Verwacht wordt dat binnen enkele jaren de zandige graslanden in het natuurgebied een soortenrijke vege tatie krijgen. Vooral de bloemrijke zoommilieus langs de struwelen zullen veel hommels, vlinders en zweefvlie gen herbergen. Het landschapsbeeld van de Willem- Leopoldpolder zal door de hoogteverschillen, de water gedeelten en de struwelen, gevarieerd en intiem zijn. Kortom, hier wordt momenteel een fraaie nieuwe scha kel aangelegd in de straks aaneengesloten reeks Zwinnatuurgebieden tussen Cadzand-Bad en Sluis. Het inrichtingsplan voor de Willem-Leopoldpolder is opgesteld door de werkgroep Natuurontwikkeling van de Provincie. De inrichtingswerken worden uitgevoerd in opdracht en onder begeleiding van de Dienst Landelijk Gebied. De inrichting wordt gefinancierd door het ministerie van LNV en uit het budget Natuurcompensatie Westerschelde. Gert-Jan Buth Tuin van Zeeland Al jaren is Stichting Het Zeeuwse Landschap samen met de Lynden-Ter Hooge Stichting en het melkveebedrijf van de familie Dreessen bezig met voorbereidingen voor de realisatie van een grasland- en heggengebied rond om het landgoed Ter Hooge bij Middelburg. De project-

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 20