J Akkerranden a la carte L^3L*^3£J^iAj»i Door Alex Wieland Nadat de eerste jaren door de landbouwers nog met enige argwaan werd gekeken naar het inrichten van akkerranden in het kader van agrarisch natuurbeheer, was in de daaropvolgende jaren het quotum snel volgeboekt. Veel akkerbouwers in Zeeland hebben tegenwoordig een fleurige akkerrand in hun bedrijfsvoering opgenomen. Akkerklokje. (Adri Karman) de dieren die op de rand afkomen een grote kans hebben om doodgereden te worden). Bovendien worden de ran den dicht ingezaaid met een bloemenmengsel met zaden van meestal uitheemse planten, waardoor andere akkerflora verstikt wordt. De akkerranden worden gefinancierd met geld dat bestemd is voor agrarisch natuurbeheer. De akkerranden met de mooie bloemetjes hebben vooral de eerste jaren een hoge recreatieve waarde, maar na enkele jaren nemen de grassen de overhand omdat beheer uitblijft. De natuurwaarden in de huidige akkerranden zijn helaas niet zo hoog. Veel randen zijn te smal (drie tot zes meter). Sommige akkerranden liggen ieder jaar op een andere locatie (zo worden een deel van de opgebouwde natuurwaarden jaarlijks ondergeploegd) en andere lig gen op een geheel verkeerde locatie (langs drukke wegen zodat de recreanten ze goed kunnen zien, maar Onderzoek aan de akkerrand. (Alex Wieland) Kleine wolfsmelk. (Alex Wieland) Voor de sterk bedreigde akkernatuur hebben dergelijke randen weinig nut. Voor de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie, Stichting Het Zeeuwse Landschap en enkele andere betrokken organisaties is dit de aanlei ding geweest om in december het project 'Akkerranden a la carte' op te starten. Het Zeeuwse Landschap levert vooral een bijdrage in de vorm van ecologische kennis, monitoring en rapportage, en een belangrijk deel van de projectcoördinatie wordt door de Stichting verzorgd. Het doel van het project is de natuurwaarden van de akker randen te verhogen. Rode lijsten zijn gecheckt op soor ten die op akkers (of aangrenzende biotopen) in Zeeland voorkomen of voorkwamen en er is gekeken of deze soorten te helpen zijn met akkerrandenbeheer. Met het oog op deze soorten is een vijftal randen ontwikkeld waarvan verwacht wordt dat ze een bijdrage kunnen leveren aan het behoud of terugkeer van de gewenste soorten. Deze randen worden in 2003 uitgebreid uitge test en gevolgd. Voor een groot deel gebeurt dit op bestaande akkerranden die omgevormd worden. Sommige randen worden voor de duur van het project op een nieuwe plaats uitgetest.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 14