a /a ca rle VPio dm ad wit<ei'ti<:<fe( m na Langs kreken, inlagen en getijdengebied broeden pioniervogels (kluut, bontbekplevier en strand- plevier) soms op akkerland. De broedresultaten zijn hier echter niet zo hoog. Door hier op de akkers een rand braak te laten liggen en er schelpenbankjes op aan te brengen, zullen de vogels geneigd zijn hier op te gaan broeden. Door de broedende vogels hier met rust te laten zal het broedresultaat hoger zijn. Jf hut/errand In de huidige akkerranden staan wel planten die aantrekkelijk zijn voor vlinders (met name de uit Amerika afkomstig Phacelia is befaamd), maar het ontbreekt aan planten waar de vlinders eitjes op af kunnen zetten. Daarom worden er op de speciale vlinderranden behalve planten die aantrekkelijk zijn voor vlinders, ook planten ingezaaid waar de vlinders de eitjes op af kunnen zetten. dCa/wfixxj/tw(Mul Zeeland is een belangrijk bolwerk voor de stérk afnemende patrijzenpopulatie. Een belangrijke ontbrekende schakel in de cyclus van de patrijs is het beperkt geschikte opgroeigebied voor de kuikens. De kuikens leven de eerste weken van kleine op de grond levende insecten. In de dicht ingezaaide bloemenranden kunnen ze deze onvoldoende vinden. Een deel van de akkerrand wordt daarom jaarlijks braak gelegd. Hierop verschijnen dan de meeste insecten die de kuikens gemakkelijk kunnen vinden. Een ander deel van de akkerrand wordt ingericht als foerageer- gebied en broedgebied voor de volwassen vogels. Q) L-eMxame muüceM/wmd De veldspitsmuis en de ondergrondse woelmuis komen voor langs extensief beheerde dijken en bermen. Door hier een akkerrand langs te leggen of op aan te laten sluiten en door de akkerrand te laten verruigen, kunnen verbindingszones tussen verschillende gebieden worden gemaakt. De noordse woelmuis komt voor op akkerranden op Schouwen. Deze dienen te liggen op natte stukken. CSd/dcer^d, 'lommnd Zeeland is van oudsher een provincie die zeer belangrijk is voor akkerflora. Helaas is van deze populaties momenteel niet veel meer over. Daarom is een viertal akkerflorapakketten (stoppel- leeuwebekjes, spiegelklokjes, akkerandoorn en korensla) ontwikkeld. Deze kunnen worden toegepast in gewassen met hakvruchten of granen. De zaaidichtheid op de akkerflorarand is de helft van wat men in de reguliere landbouw gebruikt; de overige bewerkingen zijn extensief. Blauw walstro. (Adri Karman) De volgende randen zijn ontwikkeld: Pioniervogelrand Vlinderrand Patrijzenrand Zeldzame muizenrand Akkerflorarand Iedere rand is gerelateerd aan een regio in Zeeland waar de soorten voorkomen of voorkwamen. Bijvoorbeeld een patrijzenrand kan aangelegd worden in de gehele pro vincie en een pioniervogelrand alleen op speciaal gese lecteerde kansrijke locaties. Hierboven staat een korte beschrijving van wat iedere rand inhoudt. Naast de genoemde zeldzame soorten zullen ook andere minder algemene soorten profiteren Inmiddels is een tussentijds rapport opgesteld dat getoetst is door Alterra. In december 2003 wordt eindrapport afgeleverd. De resultaten worden bij de evaluatie van het project. Dhr. A.P. Wieland is projectcoördinator A. la carte namens Stichting Het Zeeuwse Landschap. Korensla. (Adri Karman)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 15