In dit nummer Uit het landschap Door Marten Hemminga Cultuurhistorie in het landschap p. 3 Het Zeeuwse landschap is rijk aan cultuurhistorie. Op veel plaatsen in het landschap vinden we waardevolle sporen uit het verleden. De Stichting zet zich in voor behoud en versterking van deze cultuurhistorische waarden. De herten van Oranjezon p. 6 In Oranjezon leeft een forse populatie reeën en damherten. Het Zeeuwse Landschap organiseert een open dag om met deze dieren, maar ook met de overige rijke fauna en flora van Oranjezon, kennis te maken. Landgoed Ter Hooge, vroeger en nu p. 7 Gert-Jan Buth vertelt over het beheer van het landgoed Ter Hooge vanaf de achttiende eeuw tot nu toe. Veranderende inzichten deden het landgoed van karakter veranderen. Vogelkijkgebieden: Tholen p. 10 Vogelkijkgebieden op het strak verkavelde Tholen? Jazeker! Jethro Waanders over het Rammegors, het Stinkgat en de Scherpenissepolder: drie Thoolse locaties die verrassend vogelrijk zijn. Akkerranden a la carte p. 14 Samen met andere betrokken organisaties probeert Het Zeeuwse Landschap het akker- randenbeheer zo op te zetten dat de bedreigde akkernatuur wordt versterkt. Een menukaart met vijf aantrekkelijke akkerranden. Blaaskopvliegen Een vlieg met een zwart achterlijf en gele banden. Een vlieg die heel sterk op een wesp lijkt. Daarom zijn veel andere beestjes en mensen bang van blaaskopvliegen. Koert Kriebel de kriebel. Je raadt al waar het over gaat! p. 16 Landschap in 't kort Agenda p. 18 p. 20 p. 22 Voorzijde: In de Walcherse Manteling leeft een groot aantal damherten. (Ivo Gillissen) Beeldkwaliteit Een prangende vraag voor Zeeland anno 2003 is: hoe houden we de provincie in de toekomst mooi? Er is een groot maatschappelijk draagvlak voor het beschermen van landschappelijke waarden. Niet zo vreemd natuur lijk: iedereen wil tenslotte in een aantrekkelijke omge ving leven. Tegelijkertijd is de ontwikkelingsdruk groot: dorpen en steden willen uitbreiden, bedrijven hebben ruimte nodig en veel mensen willen graag wonen in het buitengebied. Veranderingen in het landschap hebben altijd plaatsgevonden en horen bij een vitale maat schappij. De vraag is echter hoe omgegaan moet worden met de grote ontwikkelingsdruk van nu, hoe die kan worden opgevangen zonder dat de esthetische kwaliteiten van het Zeeuwse landschap wordt aange tast. De Provincie heeft dit dilemma onderkend en dit voorjaar een discussienota "Beeldkwaliteit" uitgebracht, die voorzetten geeft voor de formulering van concreet beleid om Zeeland mooi te houden en zo mogelijk nog mooier te maken. Een uitstekend en hoopgevend initia tief. In de nota worden een groot aantal discussievragen en -stellingen geformuleerd die gedetailleerd ingaan op wat wel of niet toelaatbaar of wenselijk is voor het beeld van de provincie. Moet er meer aan bosaanleg gedaan worden? Zouden hoogspanningstracés gedeel telijk ondergronds moeten worden aangelegd? Moet de Provincie beperkingen opleggen aan de landbouw bij de toepassing van teeltondersteunende voorzieningen (bv. overkappingen)? Het zal niet meevallen om op al dergelijke punten op korte termijn tot effectief beleid te komen. Van groot belang lijkt mij dat de Provincie allereerst zo snel mogelijk voor de verschillende regio's beeldkwaliteitscriteria ontwikkelt, die aan het streek plan kunnen worden gekoppeld. Die criteria zouden ontwikkeld moeten worden op basis van een gedegen inventarisatie van de ruimtelijke kwaliteiten (en de potentieel aanwezige kwaliteiten) van elk gebied. Aan de hand van deze beeldkwaliteitscriteria kunnen gemeentelijke overheden vervolgens nagaan of concre te ontwikkelingsplannen wel of niet toelaatbaar zijn. Natuurlijk moet dat op basis van een zorgvuldige analy se gebeuren. Uiteindelijk zouden alleen die plannen mogen worden uitgevoerd die bestaande kwaliteiten intact laten of versterken, of die nadelige aspecten van de bestaande situatie opheffen. Dat zal ongetwijfeld lei den tot het blokkeren van sommige ontwikkelingen, maar het is de enige manier om het doel te bereiken: Zeeland blijvend mooi. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 2