4 de bunkers steeds verder zichtbaar worden. Dat is natuurlijk een ongewenste ontwikkeling. Daarom wil Het Zeeuwse Landschap dit jaar door grond aanbren gen het profiel van deze vliedberg weer restaureren. De grond die hiervoor nodig is, kan gewonnen worden door verdieping van de oude gracht die ooit de vlied berg omringde en die nu alleen nog als laaggelegen stroken in het terrein zichtbaar is. De gracht kan dus meteen met de restauratie van de vliedberg weer wat zichtbaarder gemaakt worden. Wallencomplex Een prachtige combinatie van natuurwaarden met cul tuurhistorische waarden is te vinden in de vele oude vestingwerken in Zeeuws-Vlaanderen, die grotendeels dateren uit de zestiende en zeventiende eeuw, maar waar, zoals bij de Wallen van Aardenburg, zelfs nog sporen uit de Romeinse tijd in aanwezig zijn. Het Zeeuwse Landschap beheert grote delen van de uitge breide verdedigingsbolwerken die rond de vesting plaatsen Retranchement en Aardenburg liggen. De natuur- en landschapswaarden van die gebieden zijn bepaald niet gering. Ze vormen een aantrekkelijke aan eenschakeling van water en land, met graslandjes, stru welen, knotbomen en niet te vergeten drinkpoelen; landschapselementen die tezamen een uitstekend leef gebied vormen voor boomkikkers en tal van andere planten en dieren. Alleen al op het wallencomplex van Retranchement werden bij een inventarisatieronde in 1999 maar liefst 293 soorten wilde planten gevonden! Bij het beheer speelt bescherming en versterking van die belangrijke natuurwaarden natuurlijk een grote rol, maar de cultuurhistorische waarden worden zeker niet vergeten. Zo is in Retranchement, aan de westelijke kant van het vestingcomplex, een oud zeedijkje langs de oude Zwingeul voor een groot gedeelte gereconstru eerd. Ook zijn de populieren op de wallen vervangen door een passender beplanting van meidoornhagen en knotbomen. Hierdoor zijn de vestingwerken weer beter zichtbaar en herkenbaar geworden. Voor de toe komst staat onder meer de reconstructie van het uit circa 1620 daterende Fort Nassau op het programma. Dit fort is het zuidelijke bolwerk van Retranchement. Bij baggerwerkzaamheden in het verleden is de authentieke vorm aangetast, en de bedoeling is om hier het originele walprofiel weer te reconstrueren. Hollestelle Wanneer cultuurhistorisch belangrijke objecten niet min of meer veilig in de bodem begraven liggen, is vaak actieve bescherming nodig. Die kan soms gedeel telijk 'meeliften' met maatregelen die genomen wor- Foto rechterpagina: den om natuurwaarden te beschermen. Een voorbeeld De hollestelle in is de bescherming van de hollestelle die buitendijks ligt het Rumoirtschor. in het Rumoirtschor van St. Philipsland. Van hollestellen (Zeeuws Archief, zijn er nog maar een paar over. Hollestellen zijn kom- NIOO, doos 5, map vormige uithollingen met een kleibodem, die als schor/slik - lucht- opvangpunt voor zoet water dienden. Ze werden op de opname) schorren aangelegd om de schapen van drinkwater te voorzien. Om te voorkomen dat deze drinkpoelen ver- ziltten door inspoelend vloedwater, werd er rondom een dijkje opgeworpen. De hollestelle in het Rumoirtschor van St. Philipsland is wel het mooiste voorbeeld van zo'n hollestelle omdat die nog steeds (en als enige in Zeeland!) buitendijks ligt. Dit unieke monument wordt bedreigd door de afkal ving van het schor, een verschijnsel dat zich na de bouw van de stormvloedkering overal voordoet bij de schor ren in de Oosterschelde. In de aangrenzende delen van het schor heeft Rijkswaterstaat, in nauwe samenwer king met Provincie, Waterschap en Het Zeeuwse Landschap, het afgelopen najaar stortsteen tegen het schorklif aangebracht om verdere afkalving van het schor te voorkomen. Om het schorgebied ter plekke van de hollestelle te behouden, zal de steenglooiing die daar rond 1935 was aangebracht door het Waterschap worden hersteld. Het gebruik van steen bij de bescherming van het Rumoirtschor heeft wel voor de nodige discussies gezorgd, omdat deze maatregel uit oogpunt van natuurlijkheid vanzelf weinig aantrek kelijk is. Omwille van het behoud van dit natuurgebied met zijn bijzondere cultuurhistorische monument is het echter onvermijdelijk om deze rigoureuze maatregel te nemen. In aanvulling op deze 'harde' bescherming van de schorrand, is ook de beweiding door schapen bij de hollestelle inmiddels gestopt, zodat er een dichter vegetatiedek kan ontstaan dat meer bescherming biedt tegen erosie van de schorbodem. Hellenburg In enkele gevallen hebben objecten in beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap (vrijwel) uitsluitend cultuurhistorische waarde. Dat is bijvoorbeeld aan de orde bij de fundamenten van de Hellenburg. Dit middeleeuwse kasteel, gelegen vlak buiten het dorp Baarland, werd vermoedelijk bij een stormvloed in 1477 al grotendeels tot een ruïne. Bijna werden bij een ruil verkaveling in 1957 de laatste funderingsresten volledig opgeruimd. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. Na uitgebreid archeologisch onderzoek zijn de fundamen ten in 1977 met ter plekke gevonden stenen opgemet seld, zodat nu het bouwplan van het kasteel goed zichtbaar is. Het Zeeuwse Landschap beheert de groen- elementen van het kasteelterrein en zorgt voor het onderhoud van het metselwerk dat vooral door vorstin- werking periodiek herstel vereist. Consolideren is hier het motto. Het is wel duidelijk dat bescherming van natuur- en cul tuurwaarden in de provincie vaak hand in hand gaan. In een oud cultuurlandschap als dat van Zeeland is dat niet verbazingwekkend. Het Zeeuwse Landschap voert beide taken met overtuiging uit. Hoe meer we kunnen beschermen van de Zeeuwse natuur én van ons cultu reel erfgoed, hoe liever dat ons is! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 4