Herten in de Walcherse Manteling 6 Door Chiel Jacobusse Wa aarschijnlijk is er in Zeeland geen gebied dat zo rijk is aan hertachtigen als de Manteling van Walcheren. Niet alleen huist daar een grote populatie reeën; er leeft ook een fiks aantal damherten. En dat laatste is tamelijk bijzonder. Damherten komen namelijk van origine niet in Nederland voor. Op Walcheren begint de geschiedenis van de damher ten in 1944, tijdens de inundatie van Walcheren. Op een van de aangrenzende landgoederen was een her tenkamp en toen het water naderde en de mensen geëvacueerd werden, werden de hekken opengezet, zodat de dieren een veilig heenkomen konden zoeken. In de Manteling leven nu zo'n tachtig exemplaren. Reeën Reeën hebben de Manteling geheel op eigen kracht bereikt. Vanuit Noord-Brabant hebben de dieren zich via natuurlijke migratie kunnen vestigen. Was het ree vroeger een dier dat beperkt was tot de oostelijke helft van Nederland, tegenwoordig kunnen ze verspreid door heel Zeeland worden aangetroffen. Tot voor kort ontbraken reeën in Zeeuws Vlaanderen, maar de laat ste jaren heeft zich vanuit België een populatie gevestigd in het Braakmangebied en het lijkt een kwestie van tijd dat ook in Zeeuws Vlaanderen de reeën alom verbreid zijn. Omdat ze veel schuwer zijn dan damherten valt het aantal reeën veel moeilijker te bepalen. Oranjezon-beheerder Gerard Wösten schat dat er in de Manteling ongeveer honderd reeën leven. Sporen Een tocht door het duingebied van Oranjezon biedt een grote kans om nader kennis te maken met damherten en reeën. Zeker 's morgens en 's avonds is in de stillere delen van het gebied de kans op een ontmoeting heel groot. En als je de reeën zelf niet te zien krijgt, zijn er altijd nog de sporen. Sporen zijn er overal. Niet alleen hoefafdrukken die op vochtige plekken duidelijk zicht baar zijn in het zand, maar ook haren die aan het prik keldraad blijven hangen, vaste wissels (paadjes) en -heel aardig- de plekken waar de herten onder het raster door kruipen. Om te voorkomen dat de herten zich ver wonden is het onderste draad aan het raster geen prik keldraad, maar glad ijzerdraad. Op plaatsen waar de herten onder het raster door kruipen, is het ijzerdraad blank geschuurd en door het vet dat in de vacht van de dieren zit zal het ook niet zo snel terug roesten. Goed zichtbaar en heel karakteristiek zijn ook de veeg- plekken. De dieren schuren met de kop langs stamme tjes en takken en er ontstaan dan vlakken waar de bast beschadigd is. Dat vegen heeft meerdere functies. Enerzijds gebeurt het als de dieren, na het afwerpen van het gewei in het voorjaar, een nieuw gewei krijgen. De huidresten die op het nieuwe gewei zitten, worden door middel van schuuurbewegingen langs de takken weggeveegd. Reeën vegen echter ook jonge stamme tjes om hun territorium af te zetten. Ze schuren langs de jonge stammetjes en via geurklieren op de kop worden geurstoffen afgezet. Dat gebeurt langs de randen van het territorium om eventuele rivalen op een afstand te houden. Oog in oog De hertachtigen planten zich voort in het late voorjaar. Dan worden de kalveren geboren en voor de dieren is dit een tamelijk kritieke periode. Rust is dan van groot belang. Tegen de tijd dat de zomer aanbreekt, zijn de jongen wat groter en kunnen ze tegen een stootje. Daarbij is het opvallend dat reeën en damherten heel verschillend op mensen reageren. Een ree die oog in oog komt te staan met een bezoeker weet niet hoe snel hij zich uit de voeten maken moet en het dier blijft rennen totdat het allang uit het gezicht verdwenen is. Damherten lopen soms niet verder weg dan enkele tientallen meters om vervolgens af te wachten of er nog gevaar dreigt. De dieren konden zich zo sterk uit breiden omdat er in Nederland nauwelijks natuurlijke vijanden leven. Ze zijn echter doodsbang van honden en daarop wordt in Oranjezon daarom ook streng gecontroleerd. Zeker voor inwoners van de laaggelegen Zeeuwse kleipolders blijft een ontmoeting met een hert of ree altijd een bijzondere ervaring. Veel mensen heb ben geen idee dat deze dieren hier in behoorlijk aantal in het wild voorkomen. Graag willen we iedereen in de gelegenheid stellen om kennis te maken met de hertachtigen in Oranjezon. We houden een open dag op zaterdag 28 juni, waarbij er ieder uur een excursie vertrekt vanaf het pomp station aan de Koningin Emmaweg. We starten vanaf 's morgens 6 uur ieder heel uur en de laatste excursie vertrekt in de namiddag om 16.00 uur. Het is een eenmalige gelegenheid om geheel kosteloos kennis te maken met het unieke gebied en zijn bijzondere flora en fauna. Wel dient u zich van tevoren op te geven bij het kantoor van Het Zeeuwse Landschap; telefoon 0113-569110 (tijdens kantooruren) of per email: b.sandijck@hetzeeuwselandschap.nl. Graag tevens het tijdstip waarop u mee wilt lopen, opgeven. Dhr. M. Jacobusse in hoofd externe betrekkingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 6