Vogelkijkgebieden op Tholen Door Jethro Waanders Vogelkijkgebieden op Tholen? Bij Tholen denken sommigen aan rechte sloten en wegen en grote kavels bouwland met hier en daar een graspieper of een veldleeuwerik. Toch bevinden zich op dit eiland enkele verrassend vogelrijke gebieden waarvan er in dit artikel een drietal worden besproken: het Rammegors, het Stinkgat (Van Haaftenpolder) en het natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder. Tabel 1. Aantal territoria van enkele broedvogels van het Rammegors in 1998. (bron: Staatsbosbeheer) dodaars 5 fuut 3 roerdomp 1 grauwe gans 13 krakeend 33 zomertaling 5 tafeleend A bruine kiekendief 6 sperwer 1 buizerd 1 torenvalk 4 waterral 14 kleine plevier 1 grutto 5 tureluur 13 ransuil 3 blauwborst 30 roodborsttapuit 1 grote lijster 1 sprinkhaanzanger 4 rietzanger 23 baardmannetje 2 wielewaal 1 Kleine plevier. (Alex Wieland) HET RAMMEGORS Het Rammegors is een Staatsnatuurreservaat van 147 hectare, gelegen tussen de voormalige eilanden Sint- Philipsland en Tholen. Tot de bedijking in 1972 in het kader van de Deltawerken maakte het gebied deel uit van een uitgestrekt schorren- en slikkengebied in de Oosterschelde. Na de afsluiting van de Oosterschelde hebben zilte pio niervegetaties geleidelijk plaatsgemaakt voor struwelen en ruigten en heeft het gebied zich ontwikkeld tot een uitgestrekt zoetwatermoeras met plassen, rietvelden, vlier- en wilgenbossen en grasland. Aan de oostkant van het Rammegors bevindt zich een grote ondiepe plas, de voormalige Eendrachtkreek. Het Rammegors is een afvoerloos systeem: de water stand wordt bepaald door neerslag, verdamping en wegzijging. Er is sprake van beperkte kwel vanuit de Oosterschelde. Er zijn plannen voor de aanleg van een doorlaatmiddel om een gedempt getij terug te bren gen in het Rammegors en zo de zout-zoetovergangen te versterken, maar deze plannen zijn wegens geld gebrek nog niet uitgevoerd. Broedvogels De grote afwisseling in het gebied heeft in de loop der jaren geresulteerd in een aanzienlijke lijst van broedvo- gelsoorten. Zo leverde een broedvogelinventarisatie in 1998 (zie tabel 1) alleen al 61 soorten op. Met de ver zoeting van het Rammegors zijn soorten zoals kluut, bontbekplevier, strandplevier en visdief vrijwel verdwe nen. Het aantal soorten van moerassen en van ruigtes en struwelen is daarentegen sterk toegenomen. Hieronder bevinden zich roerdomp, baardmannetje, rietzanger, waterral, dodaars, zomertaling en bruine kiekendief.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 10