Het Rammegors is één van de weinige regelmatig bezette broedplaatsen van de roerdomp in Zeeland. De soort bezet het gebied regelmatig met één of meerde re territoria en het zeer kenmerkende geluid (een diep 'hoemp') is dan in het voorjaar, vooral in de schemering en nacht maar ook overdag, in het gebied te horen. Hen andere opvallende soort, welke met enige regel maat in het Rammegors broedt, is de steltkluut. Deze Zuid-Europese soort verplaatst zich in sommige jaren in aanzienlijke aantallen naar Noordwest-Europa en komt dan ook in Nederland tot broeden. Zo was 1999 uitzon derlijk goed met 26 broedparen in Nederland waarvan 9 in het Rammegors en het Stinkgat (5 respectievelijk 4 paar). Verder vonden hier onder andere ook in 1989, 1993, 1994, 1997 en 2000 broedgevallen plaats. Andere minder algemene soorten welke zijn vastge steld, zijn geoorde fuut, wintertaling, krooneend, watersnip, velduil en porseleinhoen. 's Zomers foerageren regelmatig oeverzwaluwen in het Rammegors. Deze soort broedde in het verleden in een kunstmatige wand in het gebied en thans in de nabije omgeving. Doortrekkers en wintergasten Het Rammegors is een belangrijk rust- en foerageerge- bied voor veel steltlopers en eenden, 's Winters verblijven er flinke aantallen smienten, wintertalingen en pijl staarten en regelmatig ook brilduikers en enkele non netjes. Het gehele jaar rond zijn krakeenden, slobeenden en kuifeenden aanwezig. De grauwe ganzen broeden in het gebied en zijn het hele jaar door aanwezig, de rot- en brandganzen alleen in de winterperiode. Ook voor steltlopers is het gebied van belang, onder andere voor overtijende vogels van de Oosterschelde. In het najaar zijn soorten als kemphaan, zwarte ruiter, groenpootruiter en regelmatig een poelruiter in het Rammegors te vinden. Voor lepelaars vormt het ram megors een vaste pleisterplaats tijdens de trekperiode, maar ook in de zomer. In het najaar gaat het daarbij regelmatig om groepen tot enige tientallen vogels. Het hele jaar door zijn enkele kleine zilverreigers aanwezig, soms in het gezelschap van een grote zilverreiger. In het winterhalfjaar kunnen roofvogels zoals blauwe kiekendief, havik en slechtvalk in het Rammegors wor den waargenomen. In de trektijd foerageren regelma tig zwarte sterns boven de grote plas. Recent waargenomen zeldzaamheden zijn ralreiger (mei 2001, deze vogel werd eerder ook bij het Stinkgat gezien), roodkopklauwier (juni 2001), witvleugelstern (mei 2002) en witoogeend (juni 2002). Observatiepunten Het Rammegors wordt begrensd door de Krabbenkreek van de Oosterschelde en het Schelde-Rijnkanaal en is deels toegankelijk en verder goed te overzien vanaf de omliggende dijken en paden. Het gebied is gelegen direct aan de oostkant van de dam tussen Tholen en Sint-Philpsland. Neem de paral lelweg van de autoweg (Krabbenkreekweg) over de dam. Halverwege de dam (1) heeft men een uitstekend uitzicht over het centrale deel van het gebied met vooraan het zogenaamde 'Lage Schor'. In de uiterste zuidwesthoek van het Rammegors start bij een klaphek (2) een met rode paaltjes aangegeven wandelroute door het zuidelijke deel van het gebied. Deze aantrek kelijke route loopt door een vlierbos met soorten als blauwborst, ransuil, fitis, grasmus en bosrietzanger. Volgen we deze route (in natte perioden: laarzen!) dan komen we uit in het meest zuidoostelijk deel van het Rammegors, wederom bij een klaphek (3). Dit punt is ook als volgt te bereiken: ga via eerder genoemde parallelweg zuidwaarts en neem voorbij het viaduct de eerste afslag naar links. Rij een kort stuk in tegenge stelde richting tot de Zeedijk en ga daar rechts. Na 700 meter kan men links de dijk op. Parkeer hier bij het witte hek bij het informatiebord van Staatsbosbeheer. Loop vanaf hier langs de duiker naar de dijk (stenen trapje) langs het Schelde-Rijnkanaal en volg deze noordwaarts bovenlangs. We passeren daarbij een vogelkijkhut (4) welke uitzicht biedt over een deel van de grote plas. Ook vanaf de dijk (5) heeft men een uitstekend uitzicht over de grote plas en oeverranden.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 11