iVAijj v re .A-sDSChtr". Blaaskopvliegen in Zeeland PATS! Met een resolute mep slaat moeder Paula de wesp dood. De klap moet fors geweest zijn, want de brokstukken van het beest liggen overal. Voorzichtig worden alle onderdelen samengeveegd in een klein doosje. "Dat beest is voor onze dochter, want die bestudeert insecten". Enkele dagen later krijg ik de restanten van het beest onder ogen. Deze chaos valt zo niet te determineren. Met speciale insecten- lijm kun je zo'n beestje repareren. Het lijkt wel een puzzel. Door Sandra Dobbelaar Omdat het maar een klein diertje is, is het een lastig prutswerk. Aan het borststuk lijmen we voorzichtig de vleugeltjes vast. Er blijken slechts twee vleugels aanwe zig te zijn. Het kan dus helemaal geen wesp geweest zijn, want wespen hebben vier vleugels. Het moet haast wel een vliegachtig beest zijn. Een vlieg met een zwart achterlijf en gele banden. Een vlieg die heel sterk op een wesp lijkt, dat kan niet anders dan mimicry zijn. Doordat ze precies op een wesp lijken, zijn veel andere beestjes (en kennelijk ook moeders) er bang van en worden ze meestal met rust gelaten. Aan het kopje zit een enorm lange zuigsnuit. Het achterlijfje is merkwaardig krom naar beneden gebogen. Dat doet denken aan een blaas- kopvlieg. Met behulp van de determinatietabel hebben we het diertje nu snel gedetermineerd. Inderdaad, een blaaskopvlieg. Het blijkt een Conops strigatus te zijn. Een soort die nog niet eerder in Zeeland is vastgesteld en in de rest van Nederland ook best zeldzaam is. Al dat gepruts is toch niet voor niets geweest. Parasieten Blaaskopvliegen heb ik leren kennen doordat ze vaak mooie en felle kleuren hebben en doordat ze dikwijls op bloemen zitten. Ze zuigen met die lange snuit wat van de nectar en houden echt van de zon. Daarbij had ik wel eens waargenomen dat ze een opvallend gedrag heb ben. Wanneer er een hommel langs vliegt, stuiven ze er onmiddellijk op af, botsen er in de lucht tegenaan en keren weer terug naar de bloem. Het blijkt dat een blaaskopvlieg zo een eitje in het achterlijf van de hom mel legt. De larve die uit het eitje komt, eet het hele achterlijf en later ook het borststuk van de hommel leeg. Blaaskopvliegen zijn dus parasieten. Zeeland In de tabel hieronder wordt een overzicht gegeven van de soorten die in Zeeland waargenomen zijn. De gege vens zijn tot en met 2001. De oudere gegevens komen uit het Eis bestand (EIS). EIS PRI Z-VL Wal Bev Sch Tho Phi Gastsoort Conops flavipes 1 1 steenhommel, metselbij en rode wesp Conops quadrifasciatus 4 10 2 3 3 2 steenhommel Conops strigatus 1 1 Leopoldius coronatus 1 1 Duitse wesp Myopa buccata 1 1 Myopa sp: zandbijen, hommels, Myopa extricata 1 1 wespen, zijdebijen en Myopa testatcea 3 1 2 1 1 urntjeswespen Myopa tessellatipennis 1 2 1 2 Myopa vicaria 1 1 Physocephala rufipes 5 17 8 3 3 3 Diverse hommels en rode wesp Sicus ferrugineus 3 17 8 1 2 2 6 Diverse hommels

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 16