J Landgoed Ter Hooge, vroeger en nu Door Gert-Jan Buth Het direct ten westen van Middelburg gelegen landgoed Ter Hooge is eigendom van de Lynden-Ter Hooge Stichting. Het landgoedbos wordt sinds 1978 beheerd door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het bos beslaat zo'n 20 hectare, inclusief graslanden en waterpartijen. Het landgoed, zowel de gebouwen als het park, veranderde regelmatig van karakter. Het huidige bos is grotendeels in 1947 geplant en oogt, ondanks het ontbreken van oude bomen, toch reeds als een volwaardig en gevarieerd bos. Het bosbeheer is gebaseerd op een lange termijnvisie en vereist dat er regelmatig ingrijpende maatregelen uitgevoerd moeten worden. De komende jaren zal het landgoedkarakter van Ter Hooge aanzienlijk versterkt worden. De naam van het landgoed is afgeleid van de ligging. Ter Hooge ligt, evenals enkele andere buitenplaatsen, langs de historische Koudekerkse straatweg, op een brede kreekrug, behorend tot het systeem van grote en kleine kreekruggen waarop Middelburg, Koudekerke en Vlissingen gebouwd zijn. Die kreekrug is hoog, droog en zandig, terwijl de aangrenzende poelgronden, klei grond met meestal veen in de ondergrond, lager liggen en vochtiger zijn, dus minder geschikt voor bewoning. In het huidige bos, een stukje Walcheren dat niet in de jaren vijftig van de vorige eeuw opnieuw verkaveld en geëgaliseerd is, zijn de aanzienlijke verschillen in hoog teligging van de bodem nog goed te zien. Beheer tot de inundatie De buitenplaats is waarschijnlijk omstreeks 1330 gesticht. Het huidige landhuis, in Lodewijk XV-stijl, is rond 1754 in opdracht van Jan van Borssele, onder andere bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie, gebouwd op de fundamenten van het voorgaande huis. Alleen één van de torens van het voorgaande huis werd gespaard en een identiek exemplaar werd erbij geplaatst. Beide torens begrenzen het hoofdgebouw en vormen de schakels naar de twee symmetrisch geplaatste zijvleugels van het U-vormige gebouw. Tegelijkertijd met de bouw van het huis werd een nieuw formeel park aangelegd. In de loop van de tijd is het landgoed regelmatig van karakter en indeling ver anderd, onder invloed van de stromingen in park- en landschapsarchitectuur en van de smaak van de eigena ren. In 1871 komt het landgoed in bezit van de familie van Lynden, en sinds de vorige eeuw is de genoemde stichting eigenaar. Het kasteel is in de jaren tachtig van de vorige eeuw grondig gerestaureerd en in woon appartementen onderverdeeld. Vanaf omstreeks 1806 verandert het ontwerp van het park in een landschapsstijl waarbij door de ontwerper, de Middelburgse architect P. Schuppens, werd voortge borduurd op eerder aangelegde open zichtassen, gras landen en een zichtkanaal, loodrecht gesitueerd op de gevels van het huis. In 1871 werden de verschillende waterpartijen met elkaar verbonden en ontstond de huidige aaneengesloten grote grillige waterpartij rond het kasteel. In de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw heeft de toenmalige eigenaar Rudolf Willem baron van Lynden samen met de tuinarchitect L.A. Springer het park weer enigszins aangepast. Het ont werp uit die tijd vormt nog steeds de basis voor de hui dige landgoedindeling, zij het dat veel historische details en verfijnde vormen van landschapsarchitectuur verdwenen zijn. Een vooroorlogse beschrijving van de onlangs overleden zoon van R.W. van Lynden, A.J.H. baron van Lynden, geeft een beeld van het park in die tijd: 'Oude bomen, als solitair of in bosbestand, statige lanen, gazons vol wilde margrieten en orchideeën, hier en daar beschaduwd door reusachtige beuken, iepen en eiken, en tenslotte vijvers en sloten bepaalden het aanzien van het buiten.' De plattegrond uit die tijd laat zien dat het pittoreske karakter van het parkbos mede Het kasteel op het landgoed Ter Hooge anno 2003. (archief Zeeuws Landschap) 7

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 7