Landgoed Ter Hooge in 1996, in de sneeuw en met een dicht gevroren vijver. Het huidige bos is in 1947 aangeplant. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd het kasteel gerestaureerd en werd de traditionele stervormige beplanting van buxus op het voorplein weer in ere hersteld, (archief Lynden - Ter Hooge Stichting) Toekomstige ontwikkelingen Door de uitgroei van de bomen neemt het echte boska- rakter steeds sterkere vormen aan. Zo zijn bijvoorbeeld de bomen langs de grote vijver inmiddels zo ver uitge groeid dat vanaf 1989 zich hierin, net als vroeger, weer een broedkolonie van de blauwe reiger gevestigd heeft, en broeden op Ter Hooge in toenemende mate bosvogels als groene specht, boomkruiper, vink en boomvalk. Open gedeelten, zichtlijnen en verrassingseffecten bij een boswandeling vormen belangrijke uitgangspunten bij het landgoedbeheer. Extra aandacht krijgen dan ook boomgroepen en solitaire bomen op de hooipercelen voor en achter het huis en de sierstruikbeplanting langs deze open gedeelten. De komende jaren zal getracht worden om de langzamerhand dichtgegroeide randen langs de vijverpartijen weer open te maken, zodat de vijvers meer 'massa' krijgen en het uitzicht op het kasteel versterkt wordt. Mogelijk dat er op een gegeven moment weer kunstwerken op het landgoed geplaatst zullen worden. Buiten het eigenlijke parkbos zal het landgoedkarakter de komende jaren aanzienlijk versterkt worden door het project Tuin van Zeeland', zoals dat in het voor gaande nummer van Zeeuws Landschap kort beschre ven is. Het verpachte bouwland van de Lynden-Ter Hooge Stichting, gelegen rond het bos, zal grotendeels omgezet worden in ecologisch beheerd grasland, met plaatselijk heggen, een rij knotbomen, solitaire bomen en enkele drinkputten. Zodra hiervoor de inrichtings subsidie wordt toegekend, zal hierover in de media en dit tijdschrift opgetogen bericht worden. Ondertussen is afgelopen voorjaar al wel, bij de Ruilverkaveling Walcheren, zo'n 2,5 hectare bos aange plant net ten westen van het parkbos en is een gedeelte van een nieuw wandelpad in het uitbreidingsgebied aangelegd. Het project 'Tuin van Zeeland' beslaat voor lopig zo'n 30 hectare, en mogelijk dat, na vrijwillige grondverkoop door derden, in de toekomst deze oppervlakte verder toeneemt, richting Koudekerke. Dr. G.J.C. Buth is hoofd grondzaken en projecten van Het Zeeuwse Landschap. q

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 9