f"ï Natuurontwikkelingsgebied De Prunje op Schouwen. (Chiel Jacobusse) besef dat de natuur van ons allemaal is, moet worden vertaald in openstelling. De terreinbeherende organisa ties moeten hun gastheerschap gestalte geven. Natuurgebieden moeten niet zonder dringende reden worden afgesloten voor het publiek. En als het wel gebeurt, hoort er een duidelijke uitleg bij. Agrarisch natuurbeheer Grote zorgen heeft Kramer over het beheer van het platteland. Het 'in de benen houden' van de Zeeuwse akkerbouw is van groot belang. Naast de kwetsbare natuur in natuurgebieden verdient ook de natuur waarde en het landschap op het boerenland de volle aandacht. In dat opzicht is agrarisch natuurbeheer van belang. Niet als alternatief voor natuurbeherende orga nisaties, maar juist als aanvulling daarop. "Je moet er toch niet aan denken dat de laatste veldleeuwerik niet meer te horen is!Agrarisch natuurbeheer kan een alternatieve inkomensbron vormen voor agrariërs. Maar de inkomenspositie van boeren is geen kwestie van één oplossing, maar meer een optelsom van deeloplossingen. Het bestaande beleid voor wat betreft agrarisch natuurbeheer wordt de komende jaren gehandhaafd. Thijs Kramer is ook verantwoordelijk voor het provincia le beleid omtrent de Westerschelde. In dat kader praten we tot slot nog even over de nog maar net door de Raad van State vernietigde besluitvorming rondom de Westerschelde Container Terminal (WCT). Kramer gelooft in het tweesporenbeleid, waarbij het Sloe en de Kanaalzone ingezet worden voor verdere industriële ontwikkeling. Samen zijn we het roerend eens met de conclusie van de Raad van State dat de natuurcompen satie voldoende is. Het strandje van de Kaloot vertegen woordigt niet meer actuele natuurwaarde dan de geplande compensatiegebieden. "Daaronder zit de eer ste echte ontpoldering in Zeeland", merkt Kramer op. Op de tegenwerping dat het echte probleem zit in de spin-off van de WCT volgt instemming. Daarover zijn we het samen wel eens, maar... een bestuurder moet nu eenmaal bredere afwegingen maken. Natuurlijk vragen we Kramer nog even naar zijn mening over Het Zeeuwse Landschap. "Ik ben waarschijnlijk al meer dan de helft van mijn leven donateur en dat zegt genoeg over de gevoelens die ik voor de Stichting heb. Als bestuurder kun je voor situaties komen te staan dat je minder goed nieuws over moet brengen; bijvoorbeeld als het gaat om bezuinigingen. Maar ik kijk vooral uit naar een goede samenwerking met het Zeeuwse Landschap. We werken samen aan de toekomst van de natuur in Zeeland" Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 11