Najaarstrek langs de Nolledijk 0P 14 Door Corstiaan Beeke 'p tientallen plaatsen in Nederland wordt geprobeerd zo nauwkeurig mogelijk de terugreis van vogels op hun weg naar het zuiden te registreren. Die terugreis noemt men de najaarstrek, maar die begint voor verschillende soorten al in juni! Er is wat die najaarstrek betreft een duidelijke tweedeling te maken tus sen zeetrek en landtrek. Onder invloed van een hogedrukgebied in combinatie met oostelijke wind vindt er stuwing langs de kust plaats. Langs telpost De Nolledijk kunnen dan in het najaar onwaarschijnlijk grote aantallen trekvogels worden bewonderd. Dan hebben we het over de landtrek. Langs de kust wordt op ongeveer tien plaatsen vrij regel matig de zeetrek geteld. Op dagen met een krachtige westelijke wind worden soorten als Jan-van-Genten, drieteenmeeuwen en verschillende soorten jagers en dui kers waargenomen. In Zeeland heeft telpost 't Kiekuus in Westkapelle in de loop der jaren naam gekregen. Door een harde westenwind worden de over zee vliegende vogels naar de kust toe gedreven, waardoor ze soms op zeer korte afstand de telpost passeren. Anderzijds zijn er enkele tientallen Nederlandse tel- posten waar regelmatig landtrek wordt waargenomen. Het gros van over land trekkende vogels bestaat uit zangvogels. Daarnaast kunnen onder invloed van een hogedrukgebied in combinatie met gunstige winden soms grote aantallen roofvogels worden genoteerd. In het bijzonder op dagen waarop de wind uit oostelijke richtingen waait, kunnen indrukwekkende verplaatsin gen worden waargenomen. De oostelijke wind zorgt ervoor dat deze vogels steeds meer naar de kust worden gedreven, waardoor vooral bij telposten langs de kust stuwing optreedt. Binnen de Zeeuwse grenzen kennen we slechts twee najaarstelposten die vrij regelmatig bezet zijn: De Punt (Westenschouwen) en De Nolledijk (tussen Dishoek en Vlissingen: zie kaartje). Beide telposten liggen op de punt van een eiland, waarvandaan vogels de kortste route kunnen nemen naar het eerstvolgende vasteland. -:V-V f - - -V. W-tij - v, - ..v v, - >-. Buizerd. (Niels de Schipper) Een nadeel van telpost De Punt is dat de vogels over een redelijk breed front de monding van de Oosterschelde op gaan. De trekbaan bij de Nolledijk is veel smaller en overzichtelijker. Kruisbek. (Niels de Schipper) Telpost De Nolledijk De Nolledijk kent een relatief korte historie. In de jaren '60 en '70 van de vorige eeuw was al wel bekend dat dit een goede plaats was om gestuwde landtrek te bewonde ren, maar het trektellen was toen nog niet echt een item. In 1988 en 1989 werd er voor het eerst wat vaker geteld, maar het najaar van 1990 leek een periode van regelma tig tellen in te luiden. Zo werd in de periode 1991-1993 meer dan 1000 uren geteld. In de jaren 2000-2002 werd totaal 710 uur geteld. De telpost zich bevindt nabij een duinovergang ter hoogte van restaurant 'De Vijgeter' tus sen Dishoek en Vlissingen. Doordat er niet veel ruimte is, zijn grote bezoekersaantallen niet gewenst.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 14