ij jou in de buurt staat vast wel een kastanjeboom. Meestal is dat een wilde of paardekastanje. Het is een heel mooie boom, die wel driehonderd jaar oud kan worden! De bruine bast van een jonge boom verkleurt naar grijs als de boom ouder wordt. Ook komen er steeds meer scheuren in de stam. De bladeren van een kastanje boom zijn erg groot. Ze heb ben een lange steel en bestaan uit vijf tot zeven klei nere bladeren. Daardoor lijkt het blad wel een beetje op een hand! Als de bladeren in de herfst van de boom vallen, zie je een klein hoefijzervormig spoor op de plaats waar de bladsteel aan de boom vast gezeten heeft. Daarom heet de boom paardekastanje. Die naam heeft de boom ook gekregen omdat men vroeger jonge kastanjes en kastanje bladeren gaf aan paarden die buikpijn hadden. Daar konden ze beter van worden. Vroeger stonden er daarom bij elke boerderij kastanjebomen. In Zeeland werden vaak twee kastanjebomen geplant aan het begin van de oprijlaan naar de boerderij. Kastanjebomen staan daar ook omdat ze mooi zijn en de boer aanzien gaven. ien van de Kreeke-Abrahamse Adri Karman hoefijzervorm Een kastanjeboom is in alle seizoenen bijzonder. In de winter valt het zwarte silhouet op. Omdat de boom wel dertig meter hoog kan worden, zie je hem al van ver staan! Je kunt dan goed zien dat de stam vrij kort is. In de lente verschijnen er grote glanzende knoppen. Uit die plakkerige knoppen groeien grote witte of roze bloemtrossen. Omdat de bloemtrossen rechtop staan, worden ze kaarsen genoemd. Veel insecten zijn er dol op! De witbloeiende kastanje komt het meest voor. Soms zie je ook kastanjes met rode bloemtrossen. In de zomer kun je onder de grote bladerenkroon lekker in de schaduw zit ten. En in de herfst krijgen de bladeren een prachtige herfstkleur. Ze ver kleuren van geel naar rood- bruin. In de herfst zijn ook de vruchten rijp. Weet jij hoe die vruch ten er uit zien? Vast wel! Het omhulsel heet 'bolster' en is aan de buitenkant stekelig. Hij is groen, maar wordt bruin als hij een tijdje op de grond ligt. In de bolster zit een kastanje: een brui ne, glanzende bol. Kastanjes zijn het zaad van kastanjeboom. Ze zijn giftig, dus je kunt ze niet eten. Voor veei die ren, bijvoorbeeld voor muizen en herten, zijn kastanjes wel een lekkernij. De zaden van de tamme kastanje, een ander soort kastanje boom, kun je wel eten. Het blad heeft 5 tot 7 bladeren. Ook aan het eind van de steel zie je een hoefijzer- vorm. De bloem kastanje lijkt wel wat op een kaars.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 18