èstival Landschap in 't kort VARA'S De provinciale Landschappen op het Vara's Vroege Vogels festival Op 28 september 2003 viert het VARA radioprogramma "Vroege Vogels" zijn 25 jarig bestaan. Tijdens het Vroege Vogels festival, dat die dag georganiseerd wordt in Natuurpark Berg Bos te Apeldoorn, wordt aandacht gevraagd voor het belang van natuur en milieu. Al wande lend door dit prachtige park worden de bezoekers getrak teerd op een zeer gevarieerd programma rondom het thema "Ontdek de toekomst". Een groot aantal natuur- en milieuorganisaties biedt samen met bedrijven en weten schappelijke instellingen een veelheid aan nieuwe ontwik kelingen en activiteiten op het gebied van natuur, milieu, wetenschap en techniek. Dankzij een bijdrage van de Nationale Postcode Loterij kunnen ook de provinciale Landschappen zich presenteren op deze dag. Wij nodigen u graag uit om een kijkje te komen nemen. Meer informa tie kunt u vinden op www.vroegevogelsfestival.nl C. van de Kreeke-Abrahamse Het Verdronken Land van Saeftinghe op internet! Het Verdronken Land van Saeftinghe is zo'n groots en uniek gebied, dat het volgens ons een eigen plek op internet verdient. Eind vorig jaar zijn de eerste stappen gezet voor het realiseren van de website. Veel mensen hebben een bij drage geleverd aan de totstandkoming van de site, vari ërend van het aanreiken van suggesties tot het schrijven van een pagina en het aanleveren van afbeeldingen. De site bevat een schat aan deskundige informatie. Zo heeft de beheerder van Saeftinghe een stuk over het beheer geschreven, de vogelwerkgroep een artikel over vogels kijken in Saeftinghe en hebben een aantal gidsen met jarenlange Saeftinghe-ervaring informatie over de geschiedenis van het gebied en een gebiedsbeschrijving aan de site toegevoegd. De uitgebreide beschrijving van het bezoekerscentrum geeft een goed beeld van dit interactieve centrum. Natuurlijk komen ook de excursies aan bod. Alle infor matie die hiervoor nodig of gewenst is, is op de site te vinden. Ook is het mogelijk om via de site een excursie aan te vragen. We willen de site actueel houden door de nieuwsrubriek steeds te verversen en recente waarnemingen te mel den. De meest recente vogeltellingen worden weerge geven via een link naar de site van de vogelwerkgroep. De site www.hetverdronkenlandvansaeftinghe.nl wordt dan ook van harte aanbevolen! C. van de Kreeke-Abrahamse Vossen in het Groote Gat In het Groote Gat bij Oostburg zit een grote populatie grauwe ganzen. Het gaat om vele tientallen broedparen die zich rondom het reservaat soms geducht laten gel den. Omdat ze voor fikse schade aan de landbouwge wassen kunnen zorgen, is tot nu toe de stand kunstma tig een beetje kortgehouden, want zonder beperkende maatregelen zou de schade onacceptabele vormen heb ben aangenomen. Dat komt vooral omdat de flink uit de kluiten gewassen vogels in Nederland nauwelijks natuurlijke vijanden hebben. Daarin blijkt inmiddels ver andering te zijn gekomen. Bij controle in het afgelopen voorjaar bleek dat acht nesten van grauwe ganzen waren verstoord door een vos en de oudervogels had den dat met de dood moeten bekopen. Veel beheerders zijn beducht voor de schade die vossen onder bijvoor beeld weidevogels kunnen aanrichten, maar zeker is dat Reintje in sommige gevallen ook een belangrijke bijdra ge kan leveren aan het natuurlijk evenwicht. M. Jacobusse Natuurwerkdag Zaterdag 1 november is het natuurwerkdag. Het doel van deze jaarlijks terugkomende dag is om mensen kennis te laten maken met het beheer en onderhoud van het landschap. In heel Nederland kunnen op zo'n 150 loca ties vrijwilligers aan de slag. In Zeeland op 11 locaties. Op iedere plek zijn de werkzaamheden weer anders. Zo kan er bijvoorbeeld in natuurgebied Oranjezon veldkers worden gerooid De organisatie van de dag is in handen van diverse organisaties. Ook Stichting Het Zeeuwse Landschap doet

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 20