mgmfrr L iA'l)SChA?< Zeeuwse boerderijen: bakens in het landschap Door Gerard Smallegange ^oals zee en land, zeevaart en landbouw, zo horen ook het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse boerderijen en erven bij elkaar. Als bakens staan door heel Zeeland de boerderijen in het landschap verspreid. Waar je ook kijkt, boerderijen zijn er altijd en overal. Ze zijn karakteristiek voor Zeeland, evenals onze hoge wijde luchten, de brede zilte stromen, de dorpjes op vijf kilometer (een uur gaans) van elkaar en de marktstadjes op ieder (voormalig) eiland. Bij de dorpen en steden horen kerken en molens. Hoe kenmerkend die laatste ook zijn, ze zijn er vanouds veel minder dan boerderijen. De verhouding van kerken en molens met onze boerderijen is ongeveer een op vijftig. In die zin zou je kunnen zeggen dat het juist de boerderijen met hun erven zijn die het landschap z'n kenmerkende karakter geven. En karakteristiek zijn de historische boerderijen bij ons. Houten, geteerde schuren met witte randen, grote, dwarsgeplaatste mendeuren (deeldeuren) en grijsblonde rieten daken (later rode pannendaken). Typische Zeeuwse boerenhuizen met twee ramen, een deur en weer twee ramen. De erven omkranst met vooral olmen, afgewisseld met een paar essen. De toegang tot het erf voorzien van één of twee kastanjes en de erfweiden omgeven door meidoornhagen en voorzien van een paar walnoten. Op het erf een oude boomgaard en een boerentuin. Tot ongeveer 1940 is het historische erf in Zeeland nog in volle glorie aanwezig. Al die gebouwen, planten en dieren die met elkaar het erf vormden, waren niet slechts juwelen in het landschap, ze vormden ook een optimale mix van doelmatigheid, sier en harmonie. Sier Op een prachtig gelegen boerenerf bij Terneuzen aan de kraag van de Otheense Kreek heb ik laatst een var kenshok bekeken en gefotografeerd. Zijn de varkens hokken op onze historische erven toch al vaak staaltjes van mooie en sierlijke bouwkunst, dit exemplaar was veel hoger en met meer ramen dan gebruikelijk in Zeeland. Bij nadere beschouwing bleek dit hok een ruime zolder te hebben die ooit, een goede honderd jaar geleden, dienst deed als slaapplaats voor de paardenknechten. Blijkbaar was er in de schuur bij de paardenstallen geen ruimte voor een kluis of kevent (zoals slaapplaatsen voor de paardenknechten in Zeeuws-Vlaanderen genoemd worden) en daarom was een ruime zolder, voorzien van ramen, gemaakt boven het varkenshok. Bij nadere inspectie en navraag bleek Boerderij van Van Strien in de Westkerkepolder in Wolphaartsdijk. Rond 1700 gebouwd. (Gerard Smallegange)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 3