groting, de mechanisatie en de ongebreidelde produc tievergroting grotendeels verdwenen. We hebben er een soort uniforme blikken bouwsels voor teruggekre gen die noch Zeeuws, noch mooi zijn. Laat staan dat ze passen in het landschap of bij de huizen. Dat doen ze niet, noch in Zeeland, noch in Utrecht, noch in Groningen. Soortgelijke ontwikkelingen vonden natuurlijk ook plaats in de reguliere woningbouw. Nu heel Nederland is volgeplempt met dezelfde huisjes in eindeloze uniforme nieuwbouwwijken, gaat de rege ring weer streven naar diversiteit. Zie de overheidsnota Belvedère. Cultuurschat Doelmatigheid mag dus nu weer samengaan met sier lijkheid. Na de ontdekking van het belang van instand houding van natuur en milieu, zijn we ook eindelijk de cultuurhistorische waarden gaan herontdekken. De goegemeente vindt het gelukkig weer belangrijk dat je het verleden of een deel daarvan bewaart als cultuur schat voor toekomstige generaties. Of dat je bij nieuw bouw rekening houdt met historische elementen. Waarom scoren eigenlijk bij iedereen goed bewaarde en goed onderhouden historische boerenerven zo hoog? Ik denk dat dat komt omdat we in een monocul tuur leven, in een heel sterk uniforme maatschappij, in een global village. Oude boerderijen zijn altijd verbon den met de streek waar je leeft of bent opgegroeid. Ze wortelen in het landschap zelf en harmoniëren ermee. Onze uiterst welvarende samenleving roept toch ook gedachten op aan materiële vervlakking en spirituele leegte. De mens is niet meer de maat der dingen, maar de welvaart. Hoeveel voordelen dat ook met zich mee brengt, we zoeken juist naast die materiële rijkdom ook naar de wortels van de culturele rijkdom van onze bakermat. Boerentuin bij een kleine boerenhoeve in de Hollestellepolder te Ovezande. Een van de weinige nog resterende Zeeuwse boerentuinen in een kruisvorm. Groente en bloemen stonden traditioneel door elkaar. (Gerard Smallegange) "Als door toeval staan ze goed, de boerderijen in het land. Schakel tussen grond en lucht. Vastberaden in de aarde geven ze, door er te zijn, de geschiedenis zijn waarde en het landschap zijn verband. Door onzicht'bre hand geplaatst in een tijd die is vergleden. Woningen van mens en dier. Ankerpunten van hun tijd. En naast stijl en harmonie toonbeeld van doelmatigheid. Boerderijen van 't verleden". Jan Terlouw verwoordde het voorgaande heel doeltref fend en mooi in een paar dichtregels: Mr. G.W. Smallegange is jurist en voorzitter van de Boerderijenstichting Zeeland. Boerderij van de familie Priester aan de Bakendorpseweg in Baarland. Gebouwd omstreeks 1880. (Gerard Smallegange)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 5