I Een natuurbeschermer in het provinciebestuur Door Chiel Jacobusse Iedere keer als er Statenverkiezingen zijn geweest, is het voor Het Zeeuwse Landschap en andere pro vinciale natuurorganisaties weer spannend: wie wordt 'onze' gedeputeerde. Met 'onze' wordt dan bedoeld de gedeputeerde die natuur en landschap in zijn of haar portefeuille heeft. Dit keer heeft 'onze' een dubbele betekenis. Op 20 april trad Thijs Kramer uit Zuidzande aan als lid van het provinciaal bestuur. De 48 jarige Kramer is iemand die alom bekend is in het wereldje van de Zeeuwse natuurbescherming. Als medewerker van de Zeeuwse Milieufederatie en de laatste jaren als belangenbehartiger van Staatsbosbeheer is hij een oude bekende in het vergadercircuit van de Zeeuwse natuurorganisaties. Gedeputeerde M. Kramer. (Provincie Zeeland) Ik zoek Kramer op in zijn ruime kamer in het Abdijcomplex in Middelburg. Hoe het bevalt? Als een echte politicus houdt hij zich op de vlakte: "In een poli tieke functie is het gebruikelijk om na honderd dagen de balans op te maken. Ik heb de honderd dagen nog niet volgemaakt..." Kramer voelt zich niettemin al volop provinciebestuur der. Dat blijkt meteen als we na wat inleidende opmer kingen beginnen over de realisatie van het natuurbe leidsplan en de ecologische hoofdstructuur. Met zicht baar genoegen meldt Kramer dat Zeeland het verst van alle provincies is als het gaat om de realisatie van de ecologische hoofdstructuur. Dat is volgens Kramer niet in de laatste plaats te danken aan het Zeeuwse polder model. Er is in open overleg met de landbouw een hel dere lijn uitgezet en daar hebben alle partijen construc tief aan meegewerkt. In goede samenwerking met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) worden natuurontwikke lingsprojecten gerealiseerd en daarbij worden de middelen die het Rijk ter beschikking stelt optimaal benut. Heel vaak kan Zeeland profiteren van rijksmidde len die in andere provincies bij gebrek aan kant en klare projecten onbenut blijven. Ook heeft de provincie extra gelden beschikbaar gesteld via de zogenaamde kwali teitsimpuls natuurontwikkeling. De gelden die in dit kader beschikbaar zijn gesteld worden de komende jaren verhoogd. Bovendien worden ze breder inzetbaar, doordat ook aspecten als landschapsontwikkeling en cultuurhistorie subsidiabel worden. Draagvlak Er is Kramer veel aan gelegen om de voorsprong te behouden, maar ook om die duidelijk te communiceren naar het publiek. De kersverse gedeputeerde hamert tij dens ons gesprek voortdurend op het belang van draag vlak bij de Zeeuwse bevolking. Het verbeteren van de communicatie over natuurontwikkelingsprojecten met de bevolking ziet Kramer als een belangrijk speerpunt. "De natuurbescherming werkt met gemeenschapsgel den en dat schept in dat opzicht verplichtingen". Zo verklaart Kramer ook het succes van het Plan Tureluur, bij de totstandkoming waarvan hij in het verle den nauw betrokken was. Er is keer op keer overleg gevoerd met de landbouw. Daardoor werden de boeren niet voor onverwachte verrassingen gesteld. De plannen werden vooraf besproken. Er is ook nadrukkelijk gere kend met het agrarisch belang door de realisatie onder te brengen in een landinrichtingsplan. Thijs Kramer maakt geen geheim van de bredere invals hoek waarmee hij als bestuurder tegen grootschalige natuurontwikkeling als die aan de zuidkust van Schouwen aan kijkt. Natuur scoort hoog in de samenle ving. Toch heb je als bestuurder veel uit te leggen als er enerzijds een ziekenhuis of verzorgingstehuis gesloten wordt, terwijl anderzijds miljoenen in natuurontwikke ling worden geïnvesteerd. Je kunt dat alleen maar ver antwoorden door te wijzen op het internationale belang van onze watervogelgebieden". Kramer is niet gecharmeerd van natuurbeheerders die hun terrein als een soort privé-domein beschouwen. Het

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 10