Biodiversiteit, dat wil zeggen de soortenrijkdom aan planten en dieren, staat volop in de belangstelling. Daar zijn verschillende redenen voor. Vroeger had vrijwel niemand de beschikking over apparatuur om ze te determineren. Bovendien waren er over veel diergroepen nauwelijks boeken verkrijgbaar. Misschien wel de belangrijkste reden voor de bredere aandacht voor allerlei diergroepen is het feit dat zoveel soorten uitge storven of uiterst zeldzaam geworden zijn. En dat werkt door op andere soorten en groepen. Reden genoeg dus om de ontwikkelingen met arguso gen te volgen. Het Zeeuwse Landschap wil met het uit brengen van een boekenreeks, de Fauna Zelandica, de kennis van allerlei diergroepen bundelen, om zo tot een optimale bescherming te komen. In oktober verschijnt deel I van de Fauna Zelandica: de Atlas van de Zeeuwse dagvlinders. Rode lijst Dagvlinders vormen een van de meest bedreigde dier groepen in Nederland. Van de 70 inheemse soorten staan er 48 op de Rode lijst. Het gaat om soorten die min of meer zeldzaam zijn en die nog steeds verder achteruit gaan in aantal. De Zeeuwse dagvlinders zijn in de afge lopen tien jaar zeer intensief bestudeerd door de Vlinder en libellenwerkgroep Zeeland. Gedreven vrijwilligers brachten een bestand van zo'n 350.000 waarnemingen bij elkaar en deze gegevens vormen de basis voor het eerste deel van de Fauna Zelandica. Het boek wordt een gezamenlijk product van de Vlinder- en libellenwerk groep Zeeland en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Helaas geldt ook voor de Zeeuwse dagvlinders dat de situatie er weinig rooskleurig voorstaat. Zeldzaamheden als de aardbeivlinder en de iepenpage zijn uitgestorven en verschillende parelmoervlinders in de duinen staan er bar slecht voor. Maar het is niet alleen kommer en kwel. Het hooibeestje zit na een flinke dip weer in de lift en ook onze mooiste dagvlinder, de koninginnepage, wordt de laatste jaren duidelijk meer gezien. Specifiek Zeeuws In de vlinderatlas krijgen soorten die karakteristiek zijn voor Zeeland extra aandacht. Dat geldt bijvoorbeeld voor het oranje zandoogje en het bruin blauwtje. De soortbeschrijvingen van dergelijke specifieke soorten omvatten in het boek vier bladzijden, terwijl minder typerende soorten het met twee pagina's moeten stel len. In de soortbeschrijvingen wordt ingegaan op de eco logie, de biologie en het voorkomen van alle dagvlinders in Zeeland. Van iedere soort is een verspreidingskaartje opgenomen, waarbij per vierkante kilometer het al of niet voorkomen van een soort wordt weergegeven. Van alle beschreven soorten zijn fraaie kleurenfoto's opgeno men, waarbij ook de rupsen niet worden vergeten. Vliegtijddiagrammen geven aan wanneer de verschillen de soorten te verwachten zijn. Het Zeeuwse Landschap en de Vlinder- en libellenwerk groep hechten eraan dat de atlas een brede verspreiding krijgt. Dankzij een subsidie van het VSB-Fonds en een aan de Vlinder- en libellenwerkgroep toegekende aanmoedi gingsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, kan de prijs bijzonder laag gehouden worden. De Atlas van de Zeeuwse Dagvlinders kost slechts €15 (inclusief verpakkings- en verzendkosten). Het boek is te bestellen via Het Zeeuwse Landschap of via de Vlinder- en libellen werkgroep. De Atlas kan door donateurs en door leden van de Vlinder- en libellenwerkgroep voor 1 november voor €12,50 schriftelijk besteld worden bij Het Zeeuwse Landschap te Heinkenszand d.m.v. overmaking van dit bedrag op bankrek.nr 51.03.36.167 onder vermelding van "vlinderatlas". Na 1 november bedraagt de prijs €15. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Icarusblauwtje

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 17