Inrichting van de Willem- Leopoldpolder bij Retranchement als natuurgebied. (Nanda van den Berg) op de karakteristieke Zeeuwse milieuomstandigheden dan 'wetland-natuur' is. De natuurwaarden van groot schalige moerassige gebieden in ons deltagebied zijn dan ook aanzienlijk groter. Veel mensen vinden beide landschapstypen aantrekke lijk, en zullen van mening zijn dat beide in Zeeland thuishoren. In de praktijk is het zo dat niet alle plannen van de Werkgroep Natuurontwikkeling alleen maar neerkomen op open wetlands en het uitgraven van oude kreek structuren. Zo worden bijvoorbeeld gedeelten met stru weel beplant in natuurontwikkelingsgebieden grenzend aan de duinen, onder andere de Willem Leopoldpolder bij het Zwin en de Beekshoekpolder bij Oranjezon. Of worden aanzienlijke oppervlakten bos geplant, zoals bij voorbeeld in de Braakman en het Bathse schor. Ook wordt in sommige plannen veel meer aangesloten bij historisch-agrarische landschapskenmerken. Bijvoorbeeld in minder 'ruig' in te richten graslandreservaten zoals het gebied tussen Middelburg en Sint Laurens en de karrevelden bij Zierikzee, waar in gedeelten het oude verkavelingspatroon weer terugkomt, door middel van een kleinschalig netwerk van slootjes en greppels. Daarnaast vindt Stichting Het Zeeuwse Landschap dat er, grotendeels buiten de eigenlijke EHS, in bepaalde delen van Zeeland mogelijkheden moeten komen om in samenwerking met boeren het traditionele heggen- landschap weer aan te leggen. In eerste instantie lijken gedeelten van Walcheren, in het bijzonder de groot schalige kreekruggen, zich hiervoor goed te lenen. Over dit grote plan 'Tuin van Zeeland' is al eerder in dit tijd schrift geschreven. Parklandschap De natuurontwikkelingsplannen zijn omvangrijk en zul len de komende decennia tot bepaalde hoogte beeldbe palend voor Zeeland zijn. In dat verband is het nuttig om de te verwachte landschapsontwikkelingen in het algemeen te beschouwen. Voor Nederland is de ver wachting dat het de komende vijftig jaar steeds meer een stadsstaat wordt, een Noordwest-Europese deltame tropool, vergelijkbaar met 'Groot Londen'. In de landbouw zal veel veranderen, aangestuurd door een ingrijpende aanpassing van het landbouwsubsidie- beleid van de Europese Unie. Er zal een tweedeling plaatsvinden. Aan de ene kant grootschalige landbouw bedrijven en intensieve tuinbouwbedrijven die produce ren voor de wereldmarkt, en aan de andere kant boe ren die naast landbouw bijvoorbeeld ook een camping, een manege of een ander bedrijf beheren. Deze twee deling zal waarschijnlijk, vanwege functionele en land schappelijke overwegingen, planologisch vastgelegd worden in streek- en bestemmingsplannen. Naast de toenemende verstedelijking, zullen ook de ver anderingen in de landbouw in veel gevallen een ver dichting van het landschap tot gevolg kunnen hebben. Oude boerderijen komen vrij en nieuwe vee- en tuin bouwbedrijven worden gebouwd. Kleine landbouwbe drijven worden opgekocht door particulieren, of gaan verder als multifunctioneel bedrijf, hetgeen vaak meer beplanting in de polders betekent; het landschap zal in toenemende mate 'verparken'. Het open Zeeuwse landschapsbeeld en de daaraan gere lateerde deltanatuur, zullen daardoor de komende decennia sterk onder druk komen te staan. Naast ecolo gische redenen vormt ook dit gegeven een belangrijke reden om voor de inrichtingsplannen voor de Zeeuwse EHS vooral te kiezen voor open landschap en grootscha lige wetland-natuur. Daarnaast zal de uitdaging zijn om verdichte landschapstypen, inclusief een nieuw heggen- landschap, in een logisch verband en 'gedoseerd', tot ont wikkeling te laten komen. Hierdoor kan 'verrommeling' en een toenemende gelijkvormigheid van het landschap voorkomen worden. Dr. G.J.C. Buth is hoofd grondzaken en projecten van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Herstel Baarzandse kreek Met geldelijke steun van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de Provincie Zeeland en van het Waterschap Zeeuws Vlaanderen kon een ambitieus baggerproject worden uitgevoerd om deze prachtige kreek te ontdoen van een dikke laag bagger slib. Nieuwe kansen voor tal van water en moerasvo gels. Geldelijke ondersteu ning van de Nationale Postcode zorgde voor een belangrijke finishing touch. NATIONALE ^@©¥©©©11 LOTERIJ! www.postcodeloterij.nl

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 12