Vogelkijkgebieden: de zuidkust van Schouwen Door Gijs van den Ende /Al in het begin van de vorige eeuw stond Schouwen in de belangstelling van vogelaars uit binnen- en buitenland. Helaas is het met de vogeloverdaad na de watersnoodramp van 1953 en de daarop volgende herverkaveling van het eiland wel een stuk minder geworden. Een van de mooiste inlagen verdween in de golven en het kleinschalige polderlandschap moest bijna helemaal plaats maken voor een grootschalig landbouwlandschap doorsneden met kaarsrechte polderwegen en sloten. In de jaren negentig van de vorige eeuw werd er in het kader van het Plan Tureluur een begin gemaakt met het verbeteren van de natuurwaarden van de inlagen en karrevelden aan de zuidkust en de aanleg van 'nieuwe natuur' in de Schelphoek en in de Prunjepolder. Zo kwam Schouwen weer op de vogelaarskaart. kleinste en meest oostelijke deel werd enkele jaren gele den opnieuw ingericht. De achterliggende inlaagdijken dateren uit respectievelijk 1721, 1763 en 1764. Oorspronkelijk was het oostelijk deel veel groter, maar na een dijkval in 1785 liep een groot deel in dat daarna als vlucht- en later veerhaven "De Val" werd gebruikt. In het meest westelijke deel lag tot 1997 nog een perceel landbouwgrond dat inmiddels tot nieuwe natuur is omgevormd. Deze inlagen zijn tamelijk nat door de vele plassen en slootjes. Bijzondere waarnemingen: in 1996 rosse franjepoot en dwergmeeuw. In 1998 roodhalsfuut en in 2002 reuzen- stern. 2. Cauwersinlaag Deze inlaag ligt anderhalve kilometer ten westen van Zierikzee en is door aanleg van de huidige inlaagdijk in 1726 ontstaan. Tot de tweede helft van de vorige eeuw was het een tamelijk droog terrein, maar door toene- i De binnendijkse vogelgebieden langs de Schouwse zuid kust passeren in dit artikel de revue. Het overzichtskaartje op bladzijde 16 geeft de preciese locatie van ieder besproken gebied op Schouwen aan. De (vrijwel) jaarlijks broedende vogelsoorten en andere waargenomen vogelsoorten zijn voor de overzichtelijk heid in een aparte tabel opgenomen. Alleen de meer bij zondere soorten zijn vermeld. Dat laatste geldt vooral voor de niet in het gebied broedende vogels. 1. Zuidhoek Inlagen Dit inlagencomplex bestaat uit drie aparte inlagen. Het Velduil op jacht (Niels de Schipper) Die nieuwe natuur had op veel vogelsoorten een dusda nig grote aantrekkingskracht, dat binnen een jaar de Prunje een begrip werd onder vogelaars, die uit binnen- en buitenland toestroomden om al die vogels, waaronder vaak zeldzame exemplaren, te bewonderen. Ook de inla gen en karrevelden langs de zuidkust werden herondekt.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 14