Kleine zilverreiger. (Niels de Schipper) mende kwel en inklinking van de bodem werd en wordt het steeds natter. Eind vorige eeuw werd de inlaag gesa neerd: er werd slib uitgebaggerd en de nog overgeble ven centrale eilandjes werden tot één geheel samenge voegd en tegen afkalving met nylonmatten afgeschermd. Voor een betere verversing met zout water werd een drietal kwelputten geslagen. Helaas is het centrale eiland door instabiliteit van de bodem gaan verzakken en in een normale zomer komt nog maar de helft boven water. De niet beschoeide kleinere eilandjes zijn door afkalving allemaal aan het verdwijnen. Bijzondere waarnemingen: in 1993 kraanvogels (in de karrevelden), in 1996 grauwe franjepoot en roodkeeldui- ker. In 2000 zwartkopmeeuwen en zwarte wouw. In 1998 drieteenmeeuw en in 2002 kleine alk en velduilen. 3. Suzanna en Stoffel Kisters Inlaag De naam van deze inlaag heeft betrekking op vroegere naburige bewoners. De inlaag bestond oorspronkelijk uit Grauwe klauwier. (Wietze Janse) twee delen. Het oostelijk deel, de Kisters Inlaag, dateert uit 1679 en werd in hetzelfde jaar samengevoegd met de in 1673 aangelegde Suzanna's Inlaag. Tot eind jaren tachtig van de vorige eeuw was er in het oostelijk deel een klein langwerpig eiland dat nu door afslag helemaal is verdwenen. De Vogelwerkgroep Schouwen-Duiveland heeft een plan opgesteld om in het westelijk deel op eenvoudige wijze een nieuw vogeleiland aan te leggen voor kokmeeuwen, sterns, kluten en plevieren. Bij een door Vogelbescherming Nederland uitgeschreven prijs vraag werd dit plan genomineerd voor de hoofdprijs en met een geldbedrag beloond. Helaas is het project nog steeds niet gerealiseerd. De inlaag is thans grotendeels een ondiepe waterplas. Bijzondere waarnemingen: in 1986 ijseend, in 1992 veer tien ooievaars (in de karrevelden), in 1993 dertien kraan vogels (in de karrevelden), in 2002 zwarte ooievaar en in 2003 zwarte zwaan. 4. Flaauwers en Wevers Inlaag. Dit grote inlagencomplex ligt halverwege Zierikzee en Haamstede, ten zuiden van de buurtschap Moriaanshoofd. De inlagen dateren uit 1650 en 1651, toen de huidige inlaagdijken werden voltooid. Tot de watersnoodramp van 1953 maakte nog een derde inlaag - de Heertjes Inlaag - deel uit van het complex, maar deze werd bij het dichten van het Schelphoekgat buiten- gedijkt. Beide inlagen staan vrijwel helemaal vol water met daarin enkele eilanden, de zogenaamde 'hillen'. Het meest oostelijk eilandje in de Weevers Inlaag werd in de jaren negentig van de vorige eeuw aangelegd. Onderaan de zeedijk werd in beide inlagen een aantal kwelputten geslagen om een betere verversing met zout water te verkrijgen. In 2001 werden twee eilanden afge vlakt om ze 's winters beter onder water te kunnen zet ten in verband met de rattenbestrijding. Tegelijkertijd werd de rietvegetatie verwijderd. Beide inlagen genieten internationale bekendheid om

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 15