'anzen zijn grote, dikke vogels die je in de winter ziet. In de zomer wonen ganzen in Siberië. Dat is heel ver weg: wel vijfduizend kilometer, leder jaar komen de ganzen in de herfst weer naar het gebied waar wij wonen. En in het voorjaar vliegen ze weer terug naar Siberië. Door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Adri Karman gestoord worden. En waar ze lekker kunnen eten. Want ganzen doen niets anders dan de hele dag eten. Hun menu bestaat uit gras en zeebiesknollen. Dat zijn wortels van de plant die zeebies heet. Omdat ganzen de hele dag door eten, moeten ze veel poepen. Maar liefst ieder anderhalf uur iaat een gans een hoopje vallen! Ganzen leven in groepen bij eikaar. Als er een mens of een gevaarlijk dier aan komt, wordt die sneller door een van de vele ganzen ontdekt dan wanneer een gans alleen in het veld zou zitten. Er zijn verschillende soorten ganzen. De grauwe gans zie je vaak. Het is een grijze gans, met oranje poten en een oranje snavel. De kolgans lijkt wel een beetje op de grauwe gans. Maar een kol gans is iets donkerder en heeft donkere stre pen over z'n buik. Zijn naam 'kolgans' heeft hij omdat volwassen kolganzen een witte kol, een kraagje, om hun snavel hebben. De brandgans en de rotgans zijn twee soorten die allebei zwart en wit gekleurd zijn. Het meest opvallende verschil tussen deze twee is de kleur van de kop: rotganzen hebben een roetkleurige, zwarte kop, de kop van brandganzen is bijna helemaal wit. Aan de buitenkant van de groep kijken de wakers regelmatig in het rond oF er geen gevaar dreigt. Ganzen hebben geen kaart of wegwijzers om te kijken hoe ze moeten vliegen. En toch weten ze altijd de weg. Knap hè? Ganzen hebben een soort ingebouwd kompas in hun hoofd. Tijdens de lange reis vliegen ze vaak als groep in de vorm van een V. Heb jij dat wel eens gezien? Als ze op die manier vliegen, hebben ze niet zo veel last van de wind. Vergelijk het maar met als je moet fietsen bij harde wind. Je fietst dan liever precies achter iemand anders, zodat je de wind minder voelt. Door achter elkaar te vliegen, hebben ook ganzen niet zoveel last van de wind. Alleen de voorste gans, die moet voor de hele groep 'koppen'. Daarom vliegen de sterkste ganzen om de beurt voorop. Ganzen verblijven het liefst op grote grasvelden of akkers. De natuurgebieden de Yerseke Moer en het Verdronken Land van Saeftinghe zijn prima gebieden voor de ganzen. Het zijn heel grote gebieden waar ze niet door mensen

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 18