Afgelopen jaar zijn er in diverse terreinen van de stichting, onder andere de Yerseke Moer, Slikken van de Heen, Hooge Platen en Het Verdronken Land van Saeftinghe, opnamen gemaakt. Het resultaat hiervan kunt u bekijken in de uitzending op 21 maart, waarin Het Zeeuwse Landschap centraal staat. Bij deze serie is hoort de wandelgids: Vogels in hun land schap. In deze gids vindt u een overzichtskaart van Nederland, per provincie typische kenmerken van het land schap, de flora en de fauna, twee wandelingen per provin cie met bijbehorende routekaart, tips bij het wandelen, wetenswaardigheden over vogels en informatie over bedreigde vogelsoorten. De gids kost 18,99 en is te bestellen bij Teleac, www.teleac.nl of 035-6293401 CaroHen van de Kreeke-Abrahamse Open dagen Schaapskudde West-Zeeuws-Vlaanderen Verruiging van de West-Zeeuws-Vlaamse polderdijken was aanleiding om te starten met een rondtrekkende schaaps kudde. Sinds 1999 loopt er op een aantal dijken van onze stichting een kudde van nu 400 stuks heideschapen die al rondtrekkend een kleine twintig hectare dijk begraast. In de maanden april tot en met december zijn de herders Jan Klomp, Lia Helmers en Marjolein van Viegen dagelijks met hun schapen en honden op pad. De schaapherdershonden zijn de beste maatjes van de herder en herderinnen, samen zijn ze de hele week aan het werk. Tijdens de lammertijd heeft de kudde onderdak aan de Oude Haven 46 in Oostburg. Om eens kennis te maken met de kudde, de lammetjes en hun begeleiders nodigen de herders u uit om een van de open dagen te bezoeken. U bent welkom tijdens de open dagen van 28 en 29 februari en 6 en7 maart 2004 's middags tussen 13.30 en 16.30 uur. U vindt ons aan de Oude Haven 46 langs de weg Oostburg-Zuidzande. Fred Schenk Herstel van de Berg van Troje Aan de rand van het dorp Borssele ligt de Berg van Troje, één van de circa nog dertig resterende vliedbergen in Zeeland. Deze vliedberg is door Het Zeeuwse Landschap in september grondig gerenoveerd. In de loop van de tijd was aan de berg en de directe omgeving daarvan nogal wat vergraven. Zo was, waarschijnlijk in het begin van de twintigste eeuw, de gracht rond de vliedberg en de voor burcht gedempt. Daarnaast was de oorspronkelijk vorm ook flink aangetast doordat in 1942 in de noord- en oost flank van de berg twee betonnen bunkers geplaatst zijn. Rond de bunkers zijn in de loop van de tijd verzakkingen ontstaan, en tevens kwamen de bunkers steeds meer bloot te liggen door afkalving van de bedekkende grondlaag. Onder begeleiding van de Archeologische Monumentenwacht werd de oorspronkelijke gracht opge spoord en uitgegraven en werden de verlaagde delen van de berg weer aangevuld. De bunkers werden afgedekt met grond en de ingangen zijn dichtgemetseld om vanda lisme te voorkomen. Wel werden toegangen voor vleer muizen gehandhaafd. Tevens werd de afrastering rond het gehele vliedberggebied (1.8 ha) vernieuwd, werden knot- bomen geplant en werd het struweel rond het gebied aan gevuld. Bij het toegangshek zal een nieuw infopaneel geplaatst worden. Kortom, een 'grote beurt' voor dit fraaie landschappelijke cultuurmonument. 6ert-Jan Buth Inrichtingswerken in De Blikken In 2002 werden door Het Zeeuwse Landschap een aantal aan het natuurgebied De Blikken grenzende landbouw- percelen, bij elkaar ruim elf hectare, aangekocht. Afgelopen najaar is deze uitbreiding ingericht als natuur gebied. Hierbij werd gebruik gemaakt van oude landkaar ten met daarop de structuur van vroegere kreekmeanders. Er werd zo'n 750 meter kreekpatroon uitgegraven. In som mige delen was het patroon nog als een laagte herken baar, andere kreekgedeelten moesten geheel uitgegraven worden. De vrijkomende grond werd gebruikt voor het dempen van de tussen De Blikken en de Ringdijk gelegen dijksloot. Hierdoor kan straks de Ringdijk tegelijk met het natuurgebied begraasd worden. Bovendien werd zo ook de verdrogende werking van deze, in de jaren vijftig van de vorige eeuw gegraven dijksloot, opgeheven. Door de gecreëerde hoogteverschillen in het gebied ont staan veel overgangssituaties tussen nat en droog, hetgeen goede kansen biedt voor natuurontwikkeling. Tevens wer den zo de landschappelijke en historische waarden van De Blikken versterkt. Vanaf de Ringdijk heeft men een fraai overzicht over het krekenlandschap dat hier vanaf eind 16de eeuw ontstond tengevolge van bewust gecreëerde dijkdoorbraken in de tachtig jarige oorlog. De herinrichtingsmaatregelen werden betaald met behulp van de Nationale Postcode Loterij. Gert-Jan Buth Schaapskudde op de Oude Zeedijk, Oostburg. (Alice van Kempen)

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 21