enorme hoeveelheid zand worden verplaatst: bij wind kracht 11 passeert over een droog zandoppervlak dwars op de windrichting maar liefst 3,5 ton zand per strekkende meter per uur. Dergelijke cijfers maken het enigszins begrijpelijk hoe uit zeezand dat op het strand werd afgezet, in de loop van de eeuwen de soms kilo meters brede en meer dan dertig meter hoog opge waaide jonge duinen van nu konden ontstaan. De vor ming van zulke reuzen begint overigens heel beschei den, met kleine strandduintjes die vaak ontstaan in een zone met aangespoeld materiaalzoals wier of schel pen. Als er zich dan zoutbestendige planten zoals biestarwegras op kunnen vestigen, krijgen deze strand duintjes een wat permanenter karakter, omdat de wor tels het zand vasthouden. Nieuw aanstuivend zand wordt ingevangen en zo groeit het strandduintje de hoogte in. Ligt er een serie van dit soort duintjes naast elkaar en is er voldoende zandaanvoer, dan kunnen de afzonderlijke duintjes geleidelijk aan elkaar groeien tot een gesloten, nieuwe duinenrij. Dit proces kan zich in de tijd meerdere malen herhalen, zodat er een serie van duinenrijen achter elkaar komt te liggen. Als deze niet te dicht tegen elkaar aanliggen, ontstaat er een golvende afwisseling van duinruggen met daartussen duinvalleien. Aan de noordkant van de Verklikkerduinen op Schouwen is een dergelijk regel matig beeld te zien, maar over het algemeen zien de Zeeuwse duinformaties er een stuk ingewikkelder uit. Dat komt omdat op elk moment in de tijd een duin of een deel daarvan door winderosie kan worden aange tast, bijvoorbeeld op een plek waar de zee een stuk duin wegslaat, of meer in het binnenland, op kale stuk jes duin. Zelfs konijnen kunnen door het graven van holen een rol spelen bij het begin van zo'n uitstuivings- proces! Door winderosie kunnen complete nieuwe val leien ontstaan en duinen die een veelheid van vormen kunnen hebben, rond, halfcirkelvormig of langgerekt. In de loop van de tijd ontstaat zo een heel grillig patroon dat nauwelijks meer lijkt op de oorspronkelijke duinformatie. Dynamiek tegenwoordig Natuurlijke duinen zijn dus dynamische gebieden die verre van onveranderlijk zijn. Door helmaanplant en gerichte bosaanplant in vroeger eeuwen is de natuur lijke dynamiek wel een flink stuk teruggebracht. Toch zijn er ook nu nog in Zeeland plaatsen waar de duin vormingsprocessen zijn waar te nemen. Aan de ooste lijke punt van het duingebied Oranjezon op Walcheren groeit het duingebied zeewaarts uit (vandaar de naam Breezandl). Daar is het ontstaan van nieuwe strand duintjes goed te zien. Sommige van de duintjes zijn al aan elkaar gegroeid en vormen zo een stukje nieuwe zeereep in wording. Op Schouwen is dit proces van pri maire duinvorming op het strand nog beter en groot schaliger waar te nemen, ten noordwesten van de Verklikkerduinen. Op Schouwen vinden ook nog groot schalige verstuivingen plaats, in de Meeuwenduinen en wat westelijker daarvan, in het Zeepe. Op sommige plaatsen gaat die verstuiving zo diep, dat het grondwa terniveau bereikt wordt en natte duinvalleien ontstaan. Voor de fijnproever op het gebied van duinvorming is er dus nog heel wat te observeren. En natuurlijk geldt voor iedere natuurliefhebber dat er in de duinen in elk seizoen veel te genieten valt! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Begraasde duinvallei in de jonge duinen van Oranjezon. (Marten Hemminga Zeeland in de vroeg- Romeinse tijd. De aan tasting van de oude duinen (geel) is begon nen. Het kustveen- moeras (bruin) komt onder invloed van de zee en verandert in getijdengebied (groen), j Bron: Paleogeografische kaarten van Zeeland. Rijks Geologische Dienst 1996.

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 5