Ganzen De Moer is een belangrijk overwinteringsgebied voor ganzen. Om na te gaan of een hoger waterpeil de ganzen zou kunnen schaden, is aan de hand van verspreidingskaartjes nagegaan of er in de Moer een verband bestaat tussen waterpeil en verspreiding van ganzen in het voorjaar. Dat verband is niet gevonden. Een hoger waterpeil blijkt de ganzen niet te schaden. Wel is er echter een relatie tussen het waterpeil en aantallen overnachtende ganzen. Veel ganzen trekken naar slaapplaatsen op afgelegen locaties, omringd door water. Die plaatsen vinden ze vooral buiten dijks. Overnachtende ganzen in de Moer blijken daarvoor juist de natste percelen te kiezen. Vernatting van de Moer zal betekenen dat meer ganzen in het gebied blijven overnachten. En dat ze scheelt ze heel wat vliegenergie! Op de foto kolganzen en brandganzen in de Yerseke Moer (foto Niels de Schipper). dacht gekregen. Stichting Het Zeeuwse Landschap wil uiteraard niet dat de in de afgelopen jaren opgebouw de ganzenopvangfunctie negatieve invloed zou onder vinden van de peilverhoging. Bovendien is wettelijk vastgelegd in de Vogel- en Habitatrichtlijn dat de opvangfunctie voor kolganzen er niet op achteruit mag gaan. Verwacht wordt dat de peilverhoging positief zal uitpakken voor de ganzen, maar dat retentie langer dan een week een behoorlijk negatieve invloed zal hebben op de vegetatie en daarmee op de foerageer- mogelijkheden voor de ganzen. Zowel de ganzen als overige flora en fauna worden door de Stichting met een vaste regelmaat gevolgd. Uitvoering Begin september 2003 is de uitvoering van start gegaan. Diverse rupskranen zijn aan het werk gegaan om dammetjes en duikers te verleggen. Plaatselijk zijn langs de randen strookjes grond enkele decimeters opgehoogd, om de retentiefunctie mogelijk te maken. Centraal in het gebied is een stuw aangelegd om twin tig centimeter peilverschil tussen het noordelijk en zui delijk deel mogelijk te maken. Met heel veel aandacht zal Het Zeeuwse Landschap de uitwerking van de maatregelen op de flora en fauna blijven volgen, want de verwachtingen zijn hoogge spannen. Ir. H. Simons is regiobeheerder Noord bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Zilte rus Als alles volgens verwachting verloopt, zal de zilte rus, net als alle andere zoutplanten, garen spinnen bij de peilverhoging in de Yerseke Moer. Door het verhogen van het waterpeil in de sloten verwachten hydrologen dat de perceelskwel, zeg maar het naar boven sijpelen van zout grondwater in het maaiveld van de weilanden zelf zal toenemen. Voor de zoutplanten zou dat een gunstig effect hebben. Aan de voorspellingen kleven echter een aantal onzekerheden; daarom wordt de ont wikkeling van de zoutvegetaties zorgvuldig gevolgd, (foto Chiel Jacobusse) 9

Zeeuws Landschap | 2003 | | pagina 9