Ter linkerzijde de grote vliedberg met een restant van een gracht en rechts de kleinere vliedberg. (Jan Karkdijk) In de tweede helft van de achttiende eeuw werd het kerkje toch nog gerestaureerd en weer in gebruik geno men. Maar wekelijkse kerkdiensten werden niet meer ingesteld. Slechts vier maal per jaar werden er (protes tantse) diensten belegd. Toen Baarsdorp en 's-Heer Hendrikskinderen in 1860 formeel kerkelijk verenigd werden, was er geen reden meer het kerkje van Baarsdorp verder te onderhouden. In 1880 werd het kerkgebouw gesloopt. Alleen de muur rondom het kerk hof liet men staan. Telde Baarsdorp aan het begin van de negentiende eeuw nog ongeveer negentig inwoners, aan het einde van de eeuw waren dat er hooguit veertig. Het verval van Baarsdorp lijkt zo vooral te wijten aan de beperkte bestaansmogelijkheden op de smalle kreekrug, versterkt door kerkelijke ontwikkelingen en het verval van het slot. De sloop van het kerkgebouw is eerder gevolg van het verval van Baarsdorp dan een oorzaak. Toch speelt de positie van de kerk wel zeker een rol in de stagnatie van het dorp. De kerk stond nog wel midden in Baarsdorp, maar verloor door de Reformatie haar functie als dorpskerk. Restanten Wat rest ons nog van Baarsdorp? Op zich niet veel. Een paar woonhuizen en boerderijen langs de 'dorpsstraat', het kerkhofterrein met muur en een hobbelig terrein met daarop een tweetal vliedbergen en restanten van een gracht. Maar dat is gelukkig nog heel wat meer dan eind jaren zestig van de vorige eeuw de bedoeling was bij de aanleg van de A58. Want als het oorspronkelijk getekende tracé was gevolgd, dan waren Baarsdorp en alle archeologische restanten verdwenen. Gelukkig is het tracé aangepast: de A58 maakt ter hoogte van Baarsdorp nu een flauwe bocht naar het noorden. In 1968 kreeg Stichting Het Zeeuwse Landschap het kerk hofterrein in eigendom, in 1969 gevolgd door het vlied bergterrein achter de kerkhofmuur. In 1973/1974 werd de vervallen kerkhofmuur hersteld. Het kerkhofterrein en het vliedbergterrein werden op de Monumentenlijst geplaatst. In 2003 is de kerkhofmuur opnieuw grondig gerestaureerd door de Stichting. Het Zeeuwse Landschap heeft het voornemen om het aanzicht van het vliedberg terrein te verbeteren en iets van de oude structuren te laten zien, zoals ook is gebeurd bij de 'Berg van Troje', de vliedberg van Borssele. Op dit eveneens zwaar bescherm de archeologisch waardevolle terrein is de voormalige gracht geaccentueerd. Zoiets zou ook kunnen gebeuren in Baarsdorp. Diepgaand archeologisch onderzoek van het vliedberg terrein heeft nog nooit plaatsgehad. Daardoor blijft het onzeker hoe de twee vliedbergen en alle omringende oneffenheden in het terrein precies te duiden zijn. Zeker is dat de grote vliedberg aan de westkant van het terrein een motte, een kasteelberg is. In het terrein is nog te zien dat er een gracht omheengelopen heeft. Op die motte zal een verdedigingstoren van het huis van de ambachtsheer hebben gestaan. Als het slot zelf er heeft gestaan, dan moeten we ons er zeker geen al te grote voorstelling van maken. Op de andere vliedberg, in de oosthoek van het terrein, zal waarschijnlijk geen verdedi gingstoren hebben gestaan. Hij is veel kleiner en is ook niet omringd door een gracht. Misschien heeft er een huis op gestaan. De theorie dat het een satellietbergje zou zijn, met daarop een extra verdedigingstoren (meer naar het oosten heeft er ook nog zo'n lage vliedberg gelegen), is nog nooit met zekerheid bevestigd. Grondig archeologisch onderzoek zou hierover misschien uitsluit sel kunnen geven. Het blijft in ieder geval allemaal erg de verbeelding prik kelen. Een waas van mysterie hangt over het terrein. Je kunt er, vooral bij donker weer, naar hartelust fantase ren over de schout en schepenen en over het slot met ridders die de kruisboog hanteren. Een zoektocht naar het Vrouweputje zal echter niet veel opleveren. Die bede vaartsplaats heeft ergens aan de noordkant van de huidi ge A58 gelegen. Maar dat wondere putje is niet meer. De rationele twintigste eeuw heeft er mee afgerekend. Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van 'Zeeuws Landschap'.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 11