LWA) w -3 x J Boomkikkers tellen: Pavarotti, Sinatra of Steward LAi\I)SCJblA?l( Door René Beijersbergen Boomkikkers komen ai heel lang voor in het westelijk grensgebied van Zeeuws-Vlaanderen, maar zijn er waarschijnlijk nooit algemeen geweest. Vroeger strekte hun leefgebied zich echter uit tot in Brabant, Limburg en zelfs Overijssel en Drenthe. Vooral de laatste vijftig jaar is hun verspreidinggebied aanzienlijk gekrompen en versnipperd. In 2001 is het Soortbeschermingsplan Boomkikker van het ministerie van LNV van de drukpersen gerold. Het plan is door vijftien amateur- en beroepsherpetologen geschreven en er is ongeveer tien jaar aan gewerkt. Het is de doelstelling van het plan om, wat West-Zeeuws-Vlaanderen betreft, het leefgebied te laten toenemen van 108 hectare nu tot 500 hectare in 2005, plus 52 kilometer aan verbindingszones. Voorkomen Zullen zij zich handhaven? Als we het hebben over boomkikkers in het West-Zeeuws-Vlaamse grensgebied, dan praten we eigenlijk over min of meer gescheiden restpopulaties. Slechts in en om de bebouwde kommen van Aardenburg, Retranchement, Cadzand en Knokke komen nog kleine populaties voor. Tussen de laatste drie gebieden is naar alle waarschijnlijkheid, gezien de resultaten van historisch verbreidingsonderzoek, wel uit wisseling. Aardenburg staat daar ver buiten, Aardenburg stands on his own. En daarmee is gelijk gezegd dat de boomkikker overal uit het agrarisch cul tuurlandschap is verdwenen, helaas ook uit de EHS offi cials Knokkert, Vlamingpolder, Groedse duinen, Kruisdijk en de Plate. Nee, het gaat eigenlijk helemaal niet goed met deze soort, in hoofdzaak vanwege het krimpend verspreidingsgebied. En alle goede pogingen ten spijt, zijn de schaarse nieuwe kolonisaties slechts tij delijk. Steeds weer verlaten ze de nieuwe gebieden en vallen terug op de oude bolwerken. Maar hoe zit het met de aantalsontwikkeling? Daarvoor zul je moeten tellen en dat gebeurt sinds 1993 in alle gebieden van Zeeland. Van de Knokse populatie hebben we niet zo'n goed beeld, omdat deze populatie zich hoofdzakelijk op particulier terrein bevindt en betre ding van het terrein door herpetologen al snel op weer stand stuit. De schatting van deze populatie bedraagt zo'n 75 mannelijke dieren. Vocalisten Praten we over het tellen van boomkikkers, dan komen we al meteen op een lastig terrein. Hoe doe je dat? Boomkikkers hebben een verborgen leefwijze. Ze zijn maar een heel korte periode van het jaar actief en dan nog alleen in de nachtelijke uurtjes. Een extra onzekere factor is dat alleen de mannelijke helft van de populatie van zich laat zich horen. Je moet dus niet visueel tellen, maar akoestisch. En je moet het treffen! De mannen zijn vocaal en sexueel het actiefst tussen 8 en 28 mei èn dan

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 12