schoongemaakt. De vrouw die kwam schoonmaken werd verliefd op een herder en is bij hem gebleven. Zij hebben jaren op de Zomerkooi gewoond. Enkele keren per jaar gingen ze naar de vaste wal. Meestal met Pasen, om in de kerk hun "Pasen te gaan houden", ook met Kerstmis en als het jaarmarkt was in Kieldrecht. Er werd beweerd, dat de herder dan meestal terug naar Saeftinghe gedra gen moest worden, omdat de jenever zo lekker geweest was. Tijdens de watersnood is de Zuidschaapstal wegge slagen. Hij lag aan de overkant tegen de dijk bij Zandvliet. De Zomerkooi is echter blijven staan, vermoe delijk omdat hij hoger stond. Het was voor de herders hard labeur. Ze waren zeven Februari 1963. Tijdens deze strenge winter verbleven de her ders ook in het schor. De geulen in Saeftinghe en de Schelde waren toen één ijsmassa. dagen in de week met de schapen in de weer. Vooral in de lammerperiode was dit dag en nacht, 's Nachts moest alles gebeuren met de stallantaarn. Tijdens het wachten werden allerlei werkzaamheden uitgevoerd zoals het scheren van de dieren, geultjes graven om het overtolli ge water af te voeren en steeds maar werken aan de dam naar de Noord. Met name bij hoge najaars- en wintervloeden verdwenen soms hele stukken van de dam. Er kwamen toen geen kranen aan te pas maar alles moest met de hand gebeuren. Honderden kubieke meters werden op deze manier verzet. De herders waren een kei in weersvoorspellingen. Met een blik op de maan en de neus in de wind wisten ze precies wat het weer ging doen. Altijd waren ze met eb en vloed in de weer. Dit was belangrijk omdat ze geen dieren mochten verliezen. Van een getijdentabel hadden ze nog nooit gehoord. Ik heb vaak van de herders moeten horen: "Hoe kunnen ze nou het tij een jaar van te voren voor spellen; die lui zijn gek!!!" Altijd waren ze bezig in weer en wind. Je kon het vaak aan hun koppen zien. Als het schor gemaaid was, werd het maaisel afgevoerd naar een hogere plek, omdat anders gevaar bestond dat het bij een hogere vloed ging drijven. Dan was de hele wintervoorraad weg. Iedere herder had z'n eigen hon denras. Je kon er de lelijkste bastaarden tegenkomen, die, als je als buitenstaander even te dicht in de buurt kwam, gelijk aan je broekspijp hingen. Sterke honden waren het ook. Ik kan me nog herinneren dat de hond Molly op haar achttiende nog een nest van zeventien jongen wierp. Dhr. J. Neve is medewerker externe betrekkingen regio Zuid. Lezing Dhr, van Dievoet zal op 11 maart a.s. in restaurant Reynaertshof, Stationsplein 2/4 te Hulst een lezing met diavoorstelling verzorgen. De dia's zijn een selectie uit zijn eigen historische collectie. Deze bijzondere voorstel ling begint om 19.30 uur. De entree is gratis. Augustus 1977. De oogst van het gras in het schor. Dit natte gras werd opgeladen en naar hogere delen gebracht om het daar te laten drogen tot hooi.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 17