i In dit nummer Uit het landschap v^- Door Marten Hemminga mmmM Zwerven in de Zwinstreek p. 3 Het streekeigene is een belangrijke sleutel voor succesvolle natuurontwikkeling. Een fraai voor beeld daarvan is de onlangs afgeronde natuurontwikke ling in de Willem Leopoldpolder. Weinig nieuwe natuurgebieden passen zo harmonieus in hun omge ving. De verwachtingen voor de flora en fauna die zich hier zal vestigen zijn hoog gespannen. 1 I f i Zout en nuttig p. 6 Vooral in het verleden werd er in kustgebieden regelmatig gebruik gemaakt van zoutplanten. Zeekraal en lamsoor staan in Zeeland nog steeds op het menu. Recent heeft het economisch nut van zoutplanten hernieuwde aandacht gekregen. Rood voor groen Met rood voor groen wordt bedoeld dat waar gebouwd wordt, gelijktijdig investeringen plaatsvinden in natuur en landschap. Het is een uitgangspunt dat de laatste jaren steeds meer ingeburgerd raakt in de wondere wereld van de ruimtelijke ordening en bij de groeperin gen die daarmee te maken hebben. Zo ook bij de natuur- en milieuorganisaties. Die zien het als een acceptabele manier om in een dichtbevolkt land er voor te zorgen dat nieuwe bouwactiviteiten niet steeds maar weer tot verlies aan landschappelijke kwaliteit leiden. Immers, er wordt weliswaar gebouwd, maar tegelijk wordt geïnvesteerd in het mooier maken van de omge ving, en dat is winst. In West-Zeeuws-Vlaanderen is op dit moment een heel interessant voorbeeld van de rood voor groen benade ring aan de orde. Voor deze regio is, onder leiding van de Provincie, een gebiedsplan opgesteld dat in de komende 15 jaar werkelijkheid moet worden. Het plan heeft de naam "Natuurlijk Vitaal" meegekregen. Die naam weerspiegelt de doelstelling van het plan om op meerdere fronten vooruitgang te boeken: de landschap pelijke kwaliteit van het gebied moet verbeteren en tegelijkertijd moet de economische vitaliteit van het gebied opgepept worden. In de economie van de streek speelt de recreatiesector een heel belangrijke rol. Het zijn met name de recrea tie-ondernemers die met het rood voor groen principe te maken gaan krijgen. Zij mogen hun bedrijf uitbrei den, maar voor elke hectare uitbreiding moeten zij betalen voor de ontwikkeling van twee hectare land bouwgrond tot recreatief bruikbare natuur of nieuw duinstruweel. Het zal best slikken zijn voor de onderne mers die het betreft. Maar de extra investering in groen is prima te verdedigen: juist de recreatie-ondernemers zijn ook weer degenen die profiteren van de verfraaiing van de streek. Rood voor groen is dé grote en innovatieve kracht van- het gebiedsplan. Het is daarom te hopen dat juist op dit essentiële punt het gebiedsplan een succesvolle invul ling krijgt, en zo een voorbeeld wordt voor de toe komst. Bijna verdwenen: Baarsdorp p. 9 De archeologische restanten van de voorburcht hebben plaatsgemaakt voor het asfalt van de snelweg, maar het vliedbergcomplex, de kerkhofmuur en het geslonken dorpje Baarsdorp zijn er nog steeds. Het Zeeuwse Landschap heeft onlangs de kerkhofmuur hersteld en heeft het voornemen het aanzicht van het vliedbergterrein te verbeteren. Boomkikkers tellen: p. 12 Pavarotti, Sinatra of Steward Boomkikkers tellen, hoe doe je dat? Niet op het zicht, maar op het gehoor. En dat is een boeiende bezigheid, want iedere boomkikkerman heeft zo z'n eigen verlei dende stemgeluid. Zuinig op het Zeeuwse erfgoed Interview met dr. Aad de Klerk. Een pleidooi voor cultuurhistorische waarden als leidraad bij natuurontwikkeling. p. 14 Saeftinghe vroeger p. 16 Jos Neve vertelt over de harde labeur van de herders die in vroeger jaren op Saeftinghe hun werk moesten doen. Altijd bezig in weer en wind. Het was hen aan te zien. Koert p. 18 Heb je al kikkers gehoord of gezien? Kikkers zijn in ieder geval blij dat het weer lente is. Landschap in 't kort p. 20 Agenda p. 22 Foto voorzijde: boomkikker op koebraam. (Chiel Jacobusse) Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 2