Boomkikkers hebben een perfecte schutkleur. Hier op de koebraam. (Chiel Jacobusse) die zullen binnen niet al te lang de nieuwe mogelijkhe den benutten. Boomkikkers en vogels Tot zover de flora. De enorme extra variatie die zou ont staan als er in het gebied zoute kwel doordringt, moet maar onbesproken blijven, want dat wordt al te specula tief. Maar dat er nog veel botanische verrassingen zullen volgen, staat nu al vast. Maar ook voor de fauna heeft het gebied veel te bieden. Om maar met het meest streekeigen element te beginnen: het moerassige gebied wordt naar alle waarschijnlijkheid een eldorado voor boomkikkers. De populatie van Retranchement is maar een steenworp afstand verwijderd van de zuidkant van dit grote nieuwe moerasgebied, en wat meer is, aan de noordkant is de populatie van het Zwin en de Kievittepolder niet al te ver verwijderd. De nieuwe natuur in de Willem Leopoldpolder kan een geweldig belangrijke stapsteen worden die de beide boomkikker populaties met elkaar verbindt. Naar verwachting zal de kale zandbodem de eerste jaren de nodige pioniervogels aantrekken. Kluten en plevieren, visdiefjes misschien, zijn rasechte pioniers die komen en gaan. Ze verdwijnen zodra er een aaneengesloten vegetatie gevestigd is, maar naast de al verschenen kievit en scholekster zullen dan andere weidevogels als de tureluur en wellicht de grutto de fakkel overnemen. Hoe het notoire boeren- S teenuil. (Chiel Jacobusse) landvogels als veldleeuwerik en patrijs zal vergaan blijft vooralsnog koffiedik kijken, maar je hoeft geen helder ziende te zijn om te voorspellen dat de bescheiden stru- weelgroei op zijn minst plaats gaat bieden aan zanger tjes als de grasmus, de fitis en de kneu. Helemaal in de lijn van de tijdgeest is het nieuwe natuurgebied goed ontsloten. Er loopt een prachtige wandelroute door en het pad tussen het natuurgebied en het uitwateringskanaal van Cadzand voert van de historische Wallen van Retranchement via ons nieuwe gebied rechtstreeks naar het Zwin. Dat biedt de moge lijkheid voor een veelzijdige wandeling met onderweg een ongekend rijk palet aan natuurwaarden. Op pad We starten bij de kiosk op de Markt in Retranchement. Het dorpsplein met zijn oude kastanjes heeft genoeg couleur locale om je meteen een soort vakantiegevoel te bezorgen. Op een infobord van de ANWB wordt de boeiende ontstaansgeschiedenis van Retranchement aan schouwelijk gemaakt. Het dorp verrees aan het begin van de zeventiende eeuw, toen de bewoning in het van origine militaire kampement een permanent karakter kreeg. Een mijlpaal was de bouw van het fraaie kerkje in 1604. Het wordt beschouwd als het officiële ontstaans- moment van het dorp en dit jaar viert Retranchement dus haar 400-jarig bestaan. Lopend in oostelijke richting komt de wandelaar via de fraaie stellingmolen uit bij het wallenpad en hier gaan we rechtsom de wallen op. Al snel zie je aan de rechterkant een drinkput van enkele tientallen meters lang. "De Boo z'n put" ofwel de put die ooit eigendom was van meneer De Boo. Niet een soort "put der bozen" zoals je als buitenstaander meent te verstaan. Maar Boo of boos, de put is een uitnemende plek voor boomkikkers. Op kleine afstand van de put staan een paar heggen waarin de koebraam een flink aandeel heeft. Het is voor de boomkikkers uit de put een favoriete plek om te zonnen en op insecten te jagen. De meidoornhagen en knotbomen die het hele wallen- complex door te vinden zijn, zijn rijk aan vogels. Groenlingen, pimpelmezen, zwartkopjes, je komt ze alle maal om de haverklap tegen. En let vooral goed op de koppen van de knotbomen. Dat is het domein van het steenuiltje, de lilliputter onder onze inheemse uilen. Niet

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 4