veel groter dan een spreeuw, maar met zijn felle gele oogjes een geduchte jager, die behalve kevers en regen wormen ook met regelmaat kleine knaagdieren en vogels vangt. Wie geluk heeft hoort in de kruinen van de nog resterende populieren de roep van de wielewaal. Fort Nassau Fort Nassau is een openbaring. Het is de zuidelijke punt van het wallencomplex en het ligt er bij alsof het kort geleden nog als legerplaats heeft dienst gedaan. Wie tegen de steile wallen optornt, ondervindt aan den lijve dat ze - van binnenuit verdedigd - een stevige barrière vormden voor aanvallende legers. De vele kruisdistels op de taluds zijn zeer in trek bij vlinders: vuurvlindertjes, oranje zandoogjes en verschillende blauwtjes zijn hier te vinden. Iets verderop staan "de Drie van Retranchement". Drie grenspalen op een rij, waarvan alleen de middelste de echte (Belgisch-Nederlandse) grens markeert. De twee buitenste zijn ooit geplaatst op de Zwinoever, omdat plaatsing van een grenspaal in het stroomgebied zelf onmogelijk was. Wie zich een voor stelling maakt van de loop van het Zwin beseft meteen waarom dit voor prins Maurits een strategische plek was om tijdens de Tachtigjarige Oorlog een retranchement te vestigen. Naar het Zwin We lopen door naar de noordelijke helft van de wallen en belanden via de Noordstraat in een parkachtig deel van het wallencomplex. Tuinfluiters en tjiftjaffen bege leiden onze wandeling, totdat we de doorsteek maken naar het nieuwe natuurgebied in de Willem Leopoldpolder. De lof daarvan is al uitvoerig bezongen, dus we lopen maar direct door, via de voetgangersbrug over het uitwateringskanaal, de uit 1873 daterende Internationale dijk op. Daar aan de dijkvoet ligt het Zwin. Veel kleiner dan eeuwen geleden, maar nog steeds indrukwekkend in zijn wijdsheid, zeker vanaf het hoge standpunt op de Deltadijk. Het is laag water. In een op de zandvlakte achtergeble ven plas zijn drie kleine zilverreigers bezig om garnaal tjes te verschalken. Op de oever staat een tureluur en iets verderop zijn in het schor de zilvermeeuwen al paarsgewijs gegroepeerd. Het duurt nog minstens zes weken voor ze met de nestbouw beginnen, maar niette min zijn nu de beste plekjes al lang en breed bezet. Ver weg, ter hoogte van de buitenste duinenrij hoor je de branding. Avondwandeling Zo'n wandeling beschrijven en erover lezen is leuk en aardig, maar natuurlijk is het oneindig veel leuker om de tocht van Retranchement daadwerkelijk te lopen. Dat mag gewoon en het is zeker een aanrader voor iedereen die geïnteresseerd is in de flora en fauna van de Zwinstreek. We maken de tocht ook een keer in groeps verband voor onze donateurs, en wel op vrijdag 7 mei. Op die tocht is er speciaal aandacht voor dieren die in de avondschemering actief zijn. De vleermuizen die in de bunkertjes bij Retranchement huizen. De steenuiltjes die hun nest met jongen hebben in een holle knotboom. En natuurlijk het massale koor van de boomkikkers wat je - als je het een keer hebt gehoord - niet snel meer ver geet. We vertrekken om 19.00 uur vanaf de kiosk (muziektent) in Retranchement en arriveren zo rond de klok van 22.00 uur in de Kievittepolder, waar hopelijk behalve de boomkikkers ook de nachtegalen zich volop laten horen. Dat wordt vast een bijzondere tocht. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekking van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Langs de Wallen van Retranchement. (Michel Decleer) De Zwingeul. (Pim Janse)

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 5