Landschap in kort 20 De Hooge Platen glijden weg De stroomgeul tussen de kust van Zeeuws-Vlaanderen en de Hoge Platen heet het Vaarwater langs Hoofdplaat en deze stroomgeul is de laatste honderd jaar wispelturig gebleken. Door het heen en weer gestuiter tussen de wal en de plaat, zijn er in de 1000 m brede geul stroomgaten van meer dan veertig meter diepte ontstaan en zijn er in de twintigste eeuw tussen Breskens en Hoofdplaat min stens zeven dijkvallen opgetreden. Om het onderwaterta lud te verflauwen heeft het waterschap voor miljoenen verspijkerd aan steenbestortingen, waarmee de zuidelijke oever onwrikbaar vast ligt. Met de dijkverzwaringen van 1978 is voor de veiligheid het tracé van het dijkvak Nummer Een Hoofdplaat maar vast een honderd meter landwaarts geplaatst. Deze veiligheid lijkt aan de walkant nu zeker gesteld, maar de zeeweringbeheerder houdt natuurlijk een vinger aan de pols. Maar hoe zit het met de stabiliteit aan de overkant van deze geul, aan de plaat kant? De Westerschelde is een veerkrachtig eco- en water systeem en veel natuurlijke processen zijn cyclisch van aard. Geulen worden land en land verandert twintig jaar later weer in water. Dat is natuurlijk prachtig, want we vinden allemaal dat er veel te weinig dynamiek in ons laatste estuarium heerst. Hoe meer, hoe beter. Dus als er eens een keer een half miljoen kuub in de diepte ver dwijnt, is er nog niks aan de hand. Dit proces is gaande en resulteert doorlopend in vormveranderingen van de pla ten en geulen. Het Vaarwater heeft zich de laatste tien jaar flink verruimd en ontwikkelt zich in de richting van een eb- en vloedschaar-watersysteem en die ontwikkeling gaat gepaard met een forse afslag van de zuidoever van de Hooge Platen, name bij de Bol. Langs de diepere geulen, zoals de Pas van Terneuzen en de Spijkergeul, verdwijnt veel zand en slik de diepte in. Maar het mes van de natuurinflatie snijdt aan meer kanten. Een bijkomende ontwikkeling is dat een verdieping van de geulen leidt tot ophoging en verzanding van de platen. En dat is nog niet alles. Daar bovenop leidt een toename van het zwevende sediment tot een vertroebeling van het water en een afname van het plantaardige plankton. Wat levert deze milieudynamiek ons per saldo op? De oppervlakte zandplaat, slik en ondiep water verkleint. De kwaliteit van het intergetijdegebied voor de bodemfauna vermindert, waarmee de voedselbeschikbaarheid voor 50.000 steltlopers afneemt. De voedselbeschikbaarheid voor dierlijk plankton en opgroeiende vis neemt af. Over vijfjaar leggen de watersporters aan de duintjes aan en iedere volgende vijf jaar verdwijnt vijftien procent van het stuifduin-schor areaal. En daarmee ziet de toekomst van de Hooge Platen er voor tienduizenden voedselzoekende steltlopers en duizenden broedende sterns niet goed uit. René Beijersbergen Record bedrag Nationale Postcode Loterij Het doel van de in 1989 opgerichte Nationale Postcode Loterij is een betere wereld, waar mensen en dieren gezond kunnen leven en rechtvaardig worden behan deld. De NPL is uitgegroeid tot de grootste goede doe len-loterij in Nederland. In 2003 is de inleg met maar liefst zeven procent gestegen. De Postcode Loterij ver deelt in 2003 het recordbedrag van 217 miljoen euro, zestig procent van de inleg. Het bedrag wordt verdeeld over 44 goede doelenorganisaties op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, mensenrechten en natuur en milieu. Tot de laatstgenoemde organisaties horen ook De Landschappen, de overkoepelende organisatie van de Provinciale Landschappen. Eind januari zullen het Bestuur en de Raad van Toezicht de uitkering aan de goede doelen definitief vaststellen. Carolien van de Kreeke - Abrahamse Luchtopname Hooge Platen. (Michel Deel eer) -SSSpU"' illl '"'•s .- -v.'

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 20