ie jij wel eens vlinders vliegen? Wat zijn ze mooi! Ze Fladderen vrol ijkvan bloem naar bloem. Dat kunnen ze, omdat ze vleugels hebben. Wij kunnen met onze benen lopen, zo kunnen vlinders met hun vleugels vliegen. laten schrikken. Bijvoorbeeld de ogen op de vleugels van een dagpauwoog. Als hij zijn vleugels openklapt, verschijnen er vier grote ogen. Paar schrikt de vogel van, waardoor de vlinder snel kan wegvlie gen! Een andere kleurentruc van vlinders is juist heel onop vallende vleugels. Vleugels die bijna dezelfde kleur heb ben als de omgeving van de vlinder. Of een heel onopval lende kleur. Pat heet een schutkleur. Paardoor zie je ze bijna niet. Zo'n onopvallende kleur noemen we camou flage. Een ander voorbeeld van camouflage is een groene sprinkhaan, die in het groe ne gras bijna niet te zien is! Het huismoedertje is een nachtvlinder die beide kleurentrucjes kent. Kijk maar naar de tekening. Hij heeft een schutkleur, om niet op te vallen. Als er gevaar dreigt, laat hij felle, afschrikkende kleuren zien! Een derde kleurentruc is waarschuwen. Zowel de rupsen als de vlinders van de Sint-Jacobsvlinder zijn giftig voor vogels. Pe rupsen van de Sint-Jacobsvlinder zijn geel-zwart gestreept. Ze heten 'zebrarupsen'. Pe vlinders zijn fel rood met zwart. Poor hun felle kleur waar schuwen ze vogels: "Eet mij niet op, ik ben giftig!". Een vlinder kan pas vliegen als het buiten mooi, zonnig weer is. Want een vlinder is een koudbloedig dier. Hij kan zichzelf niet warm maken. Paarom moet de zon hem opwarmen. Soms zie je een vlinder zitten met opengeklapte vleugels. Kijk maar eens naar ae tekening van de atalanta. Hij zit zo, om zoveel mogelijk warmte op te van gen. Als hij warm genoeg is, kan hij weer gaan fladderen. Als een vlinder stilzit en z'n vleugels openklapt, kun je de vleugels bekij ken. Pe meeste vlinders hebben vier vleugels; twee grote en twee kleinere. Ze zitten aan het lijfje vast. Pe vleugels zijn heel teer. Als je ze van heel dichtbij bekijkt, bijvoor beeld door een vergrootglas of microscoop, dan zie je dat ze gemaakt zijn van allemaal kleine schubben. Net zoals bij vissen. Pie schubben hebben allemaal een kleur. Soms raakt een vlinder wel eens een schubje kwijt. En als een vlinder veel gevlogen heeft, worden de kleuren een beetje minder mooi. Pat is niet erg. Maar als je een vleugel vast zou pakken, dan zou je de schubjes kapot kunnen maken. Pan gaat de vleugel kapot, en kan de vlinder niet meer vliegen. Pat moetje dus nooit doen! Vlinders hebben vaak prachtige kleuren. We bedoelen eigenlijk: de vleugels van een vlin der hebben vaak prachtige kleuren. Pie kleuren heeft hij niet voor niets! Ze helpen een vlinder om te overleven. Want vlinders zijn een lekker hapje voor bijvoorbeeld vogels. Sommige vlinders hebben heel felle kleuren, waardoor ze andere dieren kunnen Door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Adri Karman Atalanta, nummervlinderoFadmiraa Ivlinder. De laatste naam dankt hij aan de oranjero de ba ndenopdevleugels, DooreenloepziejeJ kleineschubjesopde vleugel. Huismoederin aFschrikhouding uismoeder rusthoudim Distelvlinder Metopengeklapte vleugelsvangt eenvlindermeer warmteop. Bijsommigevlinders alsdedagpauwoog diejeveel overdag zi etvl iegen lijkthet alsoFzeogenopde vleugelshebben.Ook deavondpauwoog, eennachtvlinder (boven),heeFtogen maardanalleenof) deachtervleugels. Alsvogel moetje wel schrikkenalstwee van die ogen je plot- selingaankijken.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 18