De N57 op Walcheren De Rijksweg N57 van Vrouwenpolder naar Middelburg staat op de nominatie om aanzienlijk verbreed en gro tendeels verlegd te worden. Vanaf Middelburg, waar een tunnel onder het Kanaal door Walcheren komt, tot nabij St.Laurens, wordt een vierbaansweg aangelegd. Vervolgens wordt het een enkelbaansweg met veel roton des en in zijn totaliteit erg breed uitgevoerd: twee lang- zaam-verkeerwegen, een fietspad en een autoweg. Pas voorbij Serooskerke richting Vrouwenpolder sluit de nieu we weg aan op het huidige tracé. Alhoewel het nieuwe we-genlandschap bij Middelburg, vlak bij het nieuwe gras- land-natuurgebied Oude Veerse Weg, er zeer 'heftig' gaat uit zien, begrijpt Het Zeeuwse Landschap dat de verkeers situatie bij Middelburg drastische aanpassing behoeft. Echter, voor de nu door Rijkswaterstaat voorgestelde nieu we N57 op het grondgebied van de gemeente Veere, vanaf iets voorbij Sint-Laurens, zou volgens Het Zeeuwse Landschap een alternatief uitgewerkt dienen te worden dat veel meer rekening houdt met de bijzondere land schapswaarden van Walcheren. De Stichting ondersteunt dan ook de verzoeken van de Zeeuwse Milieufederatie, het Platform N57 en vele bewoners van Walcheren aan de gemeente Veere, om in het kader van de planologische procedures voor de N57 een alternatieve uitvoering van deze weg te laten uitwerken. Gelukkig heeft inderdaad de gemeenteraad eind april besloten om Rijkswaterstaat hiertoe te verzoeken. G.J.C. Buth Sterke terreinuitbreiding op Walcheren Eind 2003 is het Plan van Toedeling van de Ruilverkaveling Walcheren vastgesteld. Dit betekende niet alleen dat de landbouwpercelen van vele Walcherse boeren zijn herver deeld, maar ook dat er hier enkele honderden hecta-res natuur- en bosgebied ingericht gaan worden. Wat betreft de invloedssferen van de drie terreinbeherende or-ganisa- ties in Zeeland is Walcheren verdeeld tussen Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap. De nieuwe Walcherse bosgebieden komen grotendeels in beheer bij Staatsbosbeheer. Vooral het Veerse bos wordt aanzien-lijk uitgebreid en er komt bos bij onder andere Oostkapelle en Zoutelande. Het middengebied van Walcheren valt binnen de invloedssfeer van Het Zeeuwse Landschap. Hier worden enkele grote grasland-natuurgebieden ontwik keld. Bodemkundig is de polder Walcheren een oudland gebied, met hier zeer karakteristiek een afwisse-ling van laag gelegen poelgronden, en 1 tot 2 meter hoger gelegen kreekruggronden die door de poelgebieden slingeren. De poelgebieden waren tot de eerste Herverkaveling Walcheren, uitgevoerd tussen 1947 en 1957, erg moerassig en alleen vanaf het late voorjaar als grasland te gebrui ken. Die poelgebieden zullen er toen grotendeels uit heb ben gezien als het huidige natuurgebied Yerseke Moer, inclusief een enorme rijkdom aan weidevogels. Alhoewel landbouwkundig de situatie na 1957 in deze poelgebie den sterk verbeterde wat betreft drainage, afwatering en verkavelingsstructuur en dus uit natuuroogpunt verslech terde, zijn aanzienlijke gedeelten van de Walcherse poel- gronden altijd grasland gebleven. Het grootste te ontwikkelen poelgrond-natuurgebied is gelegen langs de Zandvoortweg, tussen Middelburg en St.Laurens, plaatselijk bekend als de St.Laurense weihoek. Hier zal vanaf september van dit jaar een aaneenge-sloten gedeelte van zo'n 46 hectare ingericht worden, min of meer vergelijkbaar met de oude situatie van voor 1944. Plaatselijk wordt het maaiveld iets verlaagd en wordt een fijnmazige sloot- en greppelpatroon aangelegd. Daarnaast wordt het grondwaterpeilbeheer afgestemd op de natuurfunctie, zonder dat overlast voor de aangren zende landbouwpercelen ontstaat. Op den duur zal dit nieuwe natuurgebied groter worden dan het gedeelte dat binnenkort ingericht gaat worden. Zo heeft de Stichting hier onlangs weer 12 ha kunnen aankopen. Een veel kleiner oudland-reservaatje, zo'n 8 ha, vormt het al geheel in de stedelijke sfeer gelegen graslandgebied Brigdamme, aan de rand van de Middelburgse wijk Klarenbeek. Een overgangsgebied naar een kreekrug (waarop de Noordweg ligt). Vroeger stonden hier heggen tussen de graslandpercelen. Een vergelijkbaar heggenpa- troon wordt hier aanstaand najaar weer aangeplant. Kenmerkend voor Walcheren is ook het nog relatief grote aantal aanwezige vliedbergen. Het Zeeuwse Landschap beheerde al een aantal van die bergen, en daar worden er nu nog een aantal aan toegevoegd. De meeste vliedber gen krijgen een omliggend graslandperceel erbij, zodat aantasting van de bergen door inploegen niet meer kan plaatsvinden. Het gebied Vrouwenpolder - Veere wordt gevormd door nieuwlandpolders, waarvan er drie gedeeltelijk ingericht zullen worden als natuurgebied. De twee poldertjes gren zend aan het duingebied Oranjezon, de Oranjebosch- en de Beekshoekpolder, komen bij Het Zeeuwse Landschap in beheer. De Oranjeboschpolder wordt vanaf september ingericht, de Beekshoekpolder in 2005. In beide gevallen is het uitgangspunt een vochtig binnenduinrand-landschap, vergelijkbaar met de Oudelandspolder bij het Zwin of de Zoute- en Zoete Haard bij Renesse. Het derde poldertje, de Ooster-Nieuwlandpolder bij Veere, wordt beheersge bied van Staatsbosbeheer, en wordt ook in september ingericht als kleinschalig graslandgebied met heggen en drinkpoelen. Tot voor enkele jaren vormde Walcheren een kleine beheersregio voor Het Zeeuwse Landschap, met als enige beheersobjecten het heggengebiedje bij Arnemuiden, het landgoed Ter Hooge bij Middelburg en een aantal vlied bergen. In 2001 breidde het beheersgebied hier enorm uit, doordat de Stichting Oranjezon in beheer kreeg, zo'n 400 ha. Dit jaar komt daar nog eens ongeveer 100 ha bij door de ruilverkaveling. Walcheren is dan ook in korte tijd in meerdere opzichten een belangrijke regio voor Het Zeeuwse Landschap geworden. Niet alleen wat betreft het beheren van natuurgebieden, maar ook op gebied van voorlichting en samenwerkingsprojecten voor de realise ring van heggenplannen op particuliere grond. G.J.C. Buth

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 21