In dit nummer Uit het landschap Door Marten Hemminga Plan Waterdunen: p. 3 goed voor natuur en recreant Een gebied dat een pleisterplaats is voor de honderdduizenden trekvogels en een broedgebied is voor kustvogels en vogels van struwelen en duinen. Een gebied dat bovendien heel aantrekkelijk is voor natuurliefhebbers en voor recreanten. Dat is wat Stichting Het Zeeuwse Landschap voorstelt om te realiseren aan de Westerscheldemonding bij Breskens. Zeven eeuwen Braakman p. 6 Adrie de Kraker schetst de veranderingen in het landschap van de Braakman sinds de Middeleeuwen. Ook wordt een indruk gegeven van de verdwenen dorpen in het Braakmangebied. Oude kaarten ondersteunen het geschetste beeld. Wapenvliegen in Zeeland p. 9 Wapenvliegen danken hun naam aan hun achterlijf, dat de vorm heeft van een wapenschildje. Het zijn trage vliegers, die zich bij gevaar pardoes in de planten laat vallen. In Zeeland zijn 29 van de 44 Nederlandse soorten aangetroffen. Ook in de tuin zijn ze te vinden! Een veelzeggend vegetatieonderzoek p. 12 Een eenvoudige planteninventarisatie van begraasde en onbegraasde stukken schor toont aan dat de invloed van begrazing op de soorten samenstelling van het schor behoorlijk sterk is. Het landschap tussen Schouwen en Duiveland p. 14 Koert Wat zijn vlinders toch fantastisch om te zien! Dit keer bekijk je samen met Koert de prachtige kleuren van vlindervleugels. p. 18 Landschap in 't kort Agenda p. 20 p. 22 Zeeuws Landschap verwerft CBF-keurmerk Dit voorjaar heeft Stichting Het Zeeuwse Landschap het keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwerving ver kregen. Het vignet dat hoort bij dit keurmerk is dus voor de eerste maal te zien op de omslag van dit tijd schriftnummer van Zeeuws Landschap en op het meege zonden jaarverslag. Wij zijn zeer verheugd over de toekenning van dit keur merk: het verkrijgen van dat keurmerk gaat namelijk niet zo maar! Als organisatie moet je aan strenge voor waarden voldoen. Het keurmerk wordt toegekend aan fondsenwervende organisaties die zich op een verant woordelijke wijze bezighouden met het inzamelen van geld voor een "goed doel". Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft als belangrijkste taak de bescherming en het beheer van Zeeuwse natuurgebieden. De Stichting krijgt daarvoor beheersvergoedingen van het Ministerie van LNV en subsidie van de Provincie Zeeland. Maar daarnaast krijgt Het Zeeuwse Landschap ook financiële ondersteuning door de bijdragen van donateurs en sponsors. Omdat het Landschap een deel van haar inkomsten krijgt vanuit de samenleving, is de organisatie als een "goed doel" aan te merken. Het Centraal Bureau Fondsenwerving is een onafhankelijke stichting die toezicht houdt op de inzameling van geld voor goede doelen, en kijkt of het geld dat geschonken wordt wel goed terechtkomt. Het Zeeuwse Landschap heeft het keurmerk verkregen nadat het uitgebreid is doorgelicht door het CBF. Daarbij is bijvoorbeeld geke ken of de kosten van het werven van fondsen niet te hoog zijn in verhouding tot het bedrag dat wordt inge zameld voor de doelstelling, en of de jaarrekening wei volgens bepaalde regels is opgesteld, maar ook bijvoor beeld of er afdoende waarborgen zijn tegen belangen verstrengeling, en nog tal van andere zaken. Kortom, er heeft een zeer gedetailleerde en brede doorlichting van de organisatie plaatsgevonden. De uitkomst van die doorlichting is dus positief geweest, en dat is iets waar we alleen maar tevreden over kunnen zijn: het is een officiële erkenning dat de organisatie zich op een zuive re manier inzet voor natuur en landschap in Zeeland! ïljl ;5Ï fis s j ■m Foto voorzijde: De Braakmankreek in Zeeuws-Vlaanderen. (Archief Zeeuws Landschap) Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 2