4 Zo zou Waterdunen er uit kunnen zien. Marquanterre in Noord-Frankrijk. (Archief Zeeuws Landschap) Breskens moet op termijn versterkt worden om het gebied in de toekomst ook bij een stijgende zeespie gel voldoende veilig te houden. Bij voorkeur gebeurt dit door landinwaartse versterking van de kuststrook, door de aanleg van binnendijkse duinen. In het gebiedsplan wordt er van uitgegaan dat er 330 hecta re landbouwgrond omgezet moet worden voor de versterking van de kust. Zo zijn er nog andere func tieveranderingen van landbouwgrond voorzien in de komende 15 jaar, de uitvoeringsperiode van het plan. Uiteraard is een plan dat over zo'n lange periode wordt uitgevoerd een plan op hoofdlijnen. Het plan geeft in kaartbeelden daarom alleen maar schetsma tig aan waar de zoekgebieden voor de verschillende grondbestemmingen liggen. Dat geeft heel wat ruim te voor een meer precieze invulling..,. Aanknopingspunten Als Stichting Het Zeeuwse Landschap hebben wij het gebiedsplan natuurlijk ook bestudeerd en zijn tot de conclusie gekomen dat er prachtige aanknopingspunten liggen voor de uitvoering van een grootschalig natuur- en recreatieproject, een project dat naadloos aansluit bij de lijnen die in het gebiedsplan zijn uitgezet. Het plan is Waterdunen gedoopt, naar het mysterieuze bewonings- gebied dat eeuwen geleden op een eiland in de mon ding van de Westerschelde lag, maar dat tot tweemaal toe door de Noordzee is verzwolgen. Begin april is dit plan gepresenteerd aan de gebiedscommissie, die verant woordelijk is voor de opstelling en uitvoering van het gebiedsplan. Als voorbeeld voor de invulling van het plan is de Marquenterre genomen, een natuurpark van 170 hectare dat bij de Baai van de Somme in Noord-Frankrijk is aan gelegd. Meren, ruigtes en duinen bepalen het beeld. Het gebied is heel vogelrijk: er komen wel 300 soorten voor, die door een uitgekiend netwerk van paden en observa tiehutten van dichtbij kunnen worden gadegeslagen. Het gebied is daarom erg in trek: jaarlijks bezoeken 120.000 recreanten het park. Om het gebied heen ligt een ring van duinen en bossen als een natuurlijke buffer om het park, waardoor het kerngebied een oase van rust is. Iets dergelijks zou ook fantastisch passen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Een heel goede plek zou het gebied in en rond de Oud-Breskenspolder kunnen zijn, westelijk van Breskens. Daar komt een aantal elementen uit het gebiedsplan samen. Ten eerste ligt er een aantal grote recreatieparken in het gebied. Voor de kwaliteitsverbete ring van die parken zijn extra hectares nodig, en volgens de regels van het gebiedsplan moet dat gepaard gaan met aanleg van publiekstoegankelijke natuur. Vandaar dat er in het gebiedsplan landinwaarts van deze parken een groot zoekgebied voor duinstruweel (recreatiena- tuur) is opgenomen. Ten tweede moet ter plekke de kust versterkt worden en ligt er daarom aan de zeezijde een omvangrijk zoekgebied voor "binnendijkse duinen" die de kust breder en robuuster moeten maken. En ten derde is er daar al een natuurgebied van bijna 50 hecta re gepland, dat ten behoeve van de natuurcompensatie voor de laatste verdieping van de Westerschelde zal wor den aangelegd, en dat verder uitgebreid zou kunnen worden. Invulling In samenwerking met Grontmij heeft Het Zeeuwse Landschap een globale invulling van het plan ontwik keld. Min of meer in het midden van het gebied ligt de natuurkern van meren, graslanden en struwelen, die door een aantal uitlopers de recreatieparken dicht nadert. De natuurkern van op zijn minst 100-150 hectare is ingebed in een even omvangrijke omringende buffer van recreatienatuur en voor de versterking van de kust aangelegde duinen. In de natuurkern regeren de vogels! Hier staan de natuurwaarden voorop, maar via een padenstelsel en observatiehutten is het voor natuurlief hebbers goed toegankelijk en kunnen er volop en van Trekbaan voor vogels langs de kust van Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren. (Archief Zeeuws Landschap)

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 4