Wandelpaden en observatiehutten ver hogen de belevings waarde. (Grontmij) Zoekgebied voor het plan. (Grontmij) voorjaar trekken honderdduizenden vogels vanuit hun overwinteringsgebieden in zuidelijker streken naar het noorden, langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen: boerenzwaluwen, kiekendieven, sperwers, grutto's, pur perreigers, kluten, kleine zilverreigers, tureluurs, lepe laars...te veel om op te noemen. Veel vogels steken de Westerscheldemonding bij voorkeur op het smalste punt over, en dat is bij Breskens. Het gevolg is dat die plek in het trekseizoen een concentratiepunt is voor enorme aantallen vogels. Bij de telpost Breskens, waar door een groep vogelliefhebbers jaarlijks systematisch tellingen worden uitgevoerd, werden zo tussen januari en juni 2001 gedurende 516 teluren maar liefst 325.000 vogels van 196 verschillende soorten geteld. Waterdunen kan dus een gebied worden waar de trekvogels een plek vinden om te kunnen rusten, slapen en foerageren. Een vogelgebied van internationale allure, dat zijn plaats weieens zou kunnen veroveren in het lijstje van fameuze Europese vogelkijkgebieden als Falsterbo, Cap Gris, Gibraltar... Kortom, realisatie van Waterdunen zou goed nieuws zijn voor de natuur, voor natuurliefhebbers en recreanten, en daarmee ook goed voor de economische vitaliteit van West-Zeeuws-Vlaanderen. Realisatie van zo'n grootschalig plan is natuurlijk niet iets wat van de ene op de andere dag voor elkaar is, dat is een zaak van jaren. Het hangt af van de samenwerking van meerdere partijen, van de beschikbaarheid van grond en financiële middelen enz. Het Zeeuwse Landschap is er in ieder geval klaar voor om een constructieve rol te spelen! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Ideeënschets van het plangebied. (Grontmij) dichtbij vogelwaarnemingen worden gedaan. De buffer van recreatienatuur en aangelegde kustduinen er omheen is meer voor recreatieve buitenactiviteiten ont worpen; er is alle ruimte is voor mountainbiken, paardrij den, fietsen enz. In de natuurkern liggen zoute of brak ke meren. Het is belangrijk dat er uitwisseling tussen deze wateren en de Westerschelde of Noordzee mogelijk is: hierdoor kunnen garnalen, stekelbaarzen en andere waterdieren het gebied binnenkomen waardoor een rijk voedselaanbod voor de vogels is gegarandeerd. Het gemaal Nieuwesluis biedt een concrete verbindingsmo gelijkheid tussen het zoute buitenwater en de meren van de natuurkern. Het is dus niet de bedoeling dat het gebied onder getijdeninvloed komt, maar wel dat er in enigerlei vorm wateruitwisseling mogelijk is. Trekbaan Waarom zou dit voor vogels zo'n bijzonder gebied wor den? Het Zeeuwse Landschap beheert al vele jaren het broedgebied op de Hooge Platen in de Westerschelde. Elk jaar broeden daar weer duizenden kokmeeuwen, vis- diefjes, dwergsterns, grote sterns en andere soorten. Zij laten zien dat de monding van de Westerschelde een prima foerageer- en broedgebied is voor kustvogels. Wij verwachten dat de natuurkern van Waterdunen ook die functie zal krijgen. Maar niet alleen dat: minstens zo belangrijk is dat West-Zeeuws-Vlaanderen in de belang rijkste trekbaan voor vogels over Nederland ligt. Elk verbmdmg Oud-Breskenspolder

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 5