Aan de andere kant is deze polder wel wat voorbarig bedijkt, getuige de grote kreek en de vrij zandige samenstelling van de bodem op veel plaatsen. Niettemin heeft dit een uniek natuur- en recreatiege bied opgeleverd. Zolang er in de Braakman nog schorren en geulen bleven, werd dit gebruikt door vissers die hier hun mosselbanken hadden. Aanvankelijk was Boekhoute de haven voor de mossel- en oestervissers, maar gelei delijk aan werd dit Philippine. Tevens is het schorge- bied vele eeuwen als weidegebied gebruikt geweest door herders. Herders legden heuveltjes of stellen aan in het schor. Deze stellen bevatten ook putten waarin zoet water aanwezig was voor mens en dier. Opvallend is overigens dat bepaalde schorren in de Braakman zo hoog waren opgeslibd dat er zelfs lange tijd eilandpolders hebben bestaan, zoals de Oud- Vogelschor-, de Stelle- en de Angelinapolder. In de naamgeving komen zowel de mosselteelt als de schaapsteelt nog voor: Mosselpolder en Stellepolder. Geen naam herinnert nog aan de moernering en het zout, behalve bij Biervliet. Van geen enkele polder in de Braakman gaat de geschiedenis terug tot voor 1450. Vrijwel alle polders hebben een moderne inrich ting die bestaat uit kaarsrecht lopende wegen, weg sloten en dijken. Alleen in de Loven- en Koudenpolder zijn nog wat minieme hoogteverschil len te zien die typisch zijn voor de oudere polders. Of deze aanblik zo blijft bestaan is de vraag, want voor het gebied zijn inmiddels heel wat herinrichtingsplan nen in de maak. De rationele aanblik zal daardoor in de toekomst mogelijk worden verzacht. Dhr. A.M.J. De Kraker is docent aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Natuurgebied rondom de Braakman. (Archief Zeeuws Landschap) WW

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 8